BCN Shag Festival 2014

Ostatnie kilka tygodni były istnym tanecznym maratonem. Najpierw magiczny weekend w pięknej i ciepłej Barcelonie z Collegiate Shag w tle, później równie gorąca impreza w naszym warszawskim Skwerze, a na deser, niczym tort Sachera – Vienna Swing Exchange!

Ponieważ za oknem coraz zimniej… zacznijmy od słonecznej stolicy Katalonii, o Vienna Swing Festival napiszę wkrótce!

Wygląda na to, że dzięki uczniom SWINGOUT.PL (a w szczególności Pawłowi Gałązce) Collegiate Shag już na dobre zadomowił się w Warszawie i powoli zyskuje popularność w Polsce. W Warszawie odbyły się już 2 warsztaty tego tańca i już zaplanowana jest ich kolejna odsłona (31.01-1.02.2015). Trudno się dziwić, że na BCN Shag Festival wybraliśmy się dość sporą grupą. 25 osób ze SWINGOUT.PL dawało nam drugie pod względem liczebności miejsce na festiwalu… zaraz po Hiszpanach i Katalończykach.

Ekipa SWINGOUT.PL na BCN Shag Festival w Barcelonie. Nie wierzcie w to, co widzicie! Naprawdę dużo tańczyliśmy! :)

Ekipa SWINGOUT.PL na BCN Shag Festival w Barcelonie. Nie wierzcie w to, co widzicie! Naprawdę dużo tańczyliśmy! 🙂

Minifestiwal zorganizowany w weekend 30 października – 2 listopada 2014 przez studio tańca Spank the Baby był pierwszą tego typu inicjatywą w Hiszpanii, niemniej jednak już na pierwszą edycję organizatorom udało się zaprosić jedną z najbardziej rozpoznawanych i kojarzonych z Collegiate Shag par – Stevena Sayera i Chanzie Roettig z Los Angeles. Oprócz nich, warsztaty prowadziła irlandzka para – Eamonn O’Sullivan i Sarah Mullen oraz lokalni, barcelońscy instruktorzy – Pol Prats Ferrer i Sara Planas.

Już od dawna uważam, że mniejsze, lokalne eventy są często o wiele bardziej wartościowe, niż ogromne, huczne imprezy – nie inaczej było i tym razem. Niewielkie grupy, brak tłoku na parkiecie, indywidualne podejście instruktorów do uczestników warsztatów, możliwość poznania się bliżej z niewielką jeszcze lecz wciąż rozwijającą się, europejską społecznością tancerzy Collegiate Shag – tak właśnie wyglądał BCN Shag Festival.

Event otworzyła, jakżeby inaczej, halloweenowa impreza, tak więc pierwsze popołudnie spędziliśmy malując kolejne cienie pod oczami i strużki krwi kapiące z ust. Efekt podziwiać możecie na fotce poniżej:

Ekipa SWINGOUT.PL na festiwalu Collegiate Shag w Barcelonie

Ekipa Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL na festiwalu BCN Shag Festival w Barcelonie.
fot. Spank the Baby

Festiwalowe warsztaty rozpoczęły się przesłuchaniami do poszczególnych grup zaawansowania. Liczba godzin zajęć była dostosowana do możliwości uczestników i do specyfiki oraz dynamiki tańca Collegiate Shag. Niezależnie jednak od ilości godzin – dawka wiedzy, jaką zaserwowali nam wszystkim instruktorzy była gigantyczna. Zajęcia ze Stephenem i Chaenzie to czysta przyjemność, ale też ciężka praca, bowiem na zajęciach nie oszczędzali nikogo… niejednokrotnie nie przebierając w słowach, aby „delikatnie” zmotywować uczestników warsztatów. Warsztatom Collegiate Shag towarzyszyły dodatkowe, otwarte zajęcia z głównymi instruktorami oraz zajęcia fakultatywne (tzw. taster classes) z akrobatyki, hip hopu i steali, czyli “kradnięcia” tańczącej partnerki lub partnera.

Na sobotniej imprezie mogliśmy podziwiać prezentację instruktorów oraz potańczyć do muzyki granej na żywo przez lokalny Storyville Jazz Band… i przekonać się o wokalnym talencie Stevena Sayera. Zupełnie przypadkowo spotkaliśmy tam również dwójkę międzynarodowych instruktorów – Isabellę Gregorio (która uczyła wraz z Vincenzo Fesim na zorganizowanym przez SWINGOUT.PL, pierwszym w historii Lindy Hop w Warszawie, międzynarodowym festiwalu Jumpin’ Swing 2011) oraz poznanego przez nas w Turynie – Argentyńczyka Marcosa Agote, który będzie prowadził zajęcia na tegorocznym festiwalu Dragon Swing w Krakowie. Oboje mieszkają i uczą obecnie w Barcelonie. Kolejne tego typu spotkanie przypomniało nam tylko, jak w rzeczywistości mały jest nasz globalny światek tańca swingowego.

W sobotę odbył się również konkurs wytrzymałościowy Collegiate Shag. Organizatorzy przeprowadzili go w formacie „tap-out”, którego założeniem jest odrzucanie kolejnych par, aż na parkiecie zostanie ich określona, finałowa ilość. Pary tańczyły do coraz szybszej muzyki, aż do finałowego, najszybszego utworu. Tak się złożyło, że wraz z Kasią dostaliśmy się do dwuparowego finału… i wygraliśmy konkurs! Nagrodą były full passy na przyszłoroczny BCN Shag Festival oraz vouchery na buty do tańca barcelońskiej firmy Slide & Swing – jak się później okazało, jedne z najlepszych, w jakich miałem okazję dotąd tańczyć. Po 3 miesiącach poznawania Shaga – było to dla nas spore zaskoczenie, ale i ogromna motywacja do dalszej pracy! Warto tutaj wspomnieć, że w konkursie udział wzięła duża część ekipy SWINGOUT.PL, a Dorota i Michał Wójcikiewicz dosłownie otarli się o finał, odpadając jako ostatnia para – można więc spokojnie uznać, że zajęli trzecie miejsce na pudle!

BCN Shag Festival 2014 - nagrody w konkursie Collegiate Shag

Pierwsze miejsce w konkursie Collegiate Shag dla SWINGOUT.PL! Go team!

Po niedzielnych warsztatach udaliśmy się do klubu Pipa przy Plaza Reial na koncert gypsy jazzowego trio o tajemniczo brzmiącej nazwie – Shine. Zespół jest idealnie harmonijnym połączeniem muzyków stanowiących swoje całkowite przeciwieństwo: tkwiącego po uszy w klimacie jazzu manouche Alberta Bello (g), obdarzonego niesamowitym głosem, bluesowego Hernana „Chino” Senry (g) i jego charakterystycznej, rezofonicznej gitary ze slidem (swoją drogą warto przeczytać o tym ciekawym i dość mało znanym w Polsce instrumencie, np. TUTAJ >>) oraz mocno związanego z nurtem rockabilly – Roda Deville (b). To co wydarzyło się tego wieczoru na długo zostanie w naszej pamięci. Niesamowita wirtuozeria, charyzma i improwizacyjna zabawa muzyką sprawiły, że przez bite dwie godziny, jak zahipnotyzowani wpatrywaliśmy się w muzyków, starając się zapamiętać na zawsze każdy dźwięk, który wydobywali ze swoich instrumentów. Shine grają regularnie nie tylko w Pipa Club, ale i innych barcelońskich klubach – jeśli akurat będziecie w okolicy i lubicie klimaty w stylu Reinhardta i Grappelliego, naprawdę warto wybrać się na koncert.

W poniedziałek wybraliśmy się do sklepu Slide & Swing, aby odebrać nagrody. No i tutaj pojawił się kłopot, bo jeśli miałbym wybrać, które z butów najbardziej mi się podobały, wybrałbym… prawie wszystkie. Serio – jeśli kiedyś będziecie mieli okazję kupić buty do tańca tej firmy, nie wahajcie się ani chwili. Na polskie warunki nie jest to tani zakup – para męskich butów to koszt 125 Euro, damskich ok. 100, jednak moim zdaniem cena ta jest w pełni usprawiedliwiona i nie będziecie żałować wydanych pieniędzy. Począwszy od jakości wykonania, przez wygodę, po design – Slide & Swing dostaje ode mnie 10/10!

Dla zainteresowanych namiary na sklep:
Slide&swing, Carrer de Joan Blanques, 30, 08012 Barcelona i mapka dojazdu >>

Buty do tańca Slide & Swing

A może tak… wziąć je wszystkie?

Jako że buty trzeba było gdzieś wypróbować… wraz z całą naszą ekipą odwiedziliśmy potańcówkę jednej z większych lokalnych szkół tańca swingowego – Lindyhop.cat. Odbywała się w niewielkiej salce jednej z uczelni i pod kątem liczebności tancerzy można byłoby ją porównać do naszych coniedzielnych spotkań w Dziku przy Belwederskiej 44a. Brakowało tylko niepowtarzalnego, Dzikowego klimatu! Jak to się mówi – wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!

Michał i Kasia na BCN Shag Festival

Do zobaczenia za rok, Barcelono!

No i do tego domu trzeba było w końcu wrócić – pracować nad materiałem z warsztatów i shagową gorączką zarażać kolejnych polskich tancerzy! A propos zarażania… Pierwsze kroki Collegiate Shag będziecie mogli poznać już na festiwalu Dragon Swing w Krakowie, na którym poprowadzimy przed piątkową imprezą godzinne zajęcia fakultatywne!

A kolejna okazja do intensywniejszej nauki już za dwa miesiące! Przed nami trzecia już edycja warszawskich warsztatów Collegiate Shag z litewskimi instruktorami – Arnasem Razgunasem i Egle Nemickaite. Rezerwujcie weekend 31 stycznia – 1 lutego!

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 1 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL