Blues w Warszawie? Czemu nie!

Blues w Warszawie? Czemu nie! Zorganizowany przez SWINGOUT.PL, walentynkowy bluesowy festiwal możemy uznać za drugą próbę stworzenia zaczątka sceny tego tańca w Stolicy. Tym razem skuteczną!

Przez lata taniec bluesowy dość skutecznie omijał nasze miasto, zyskując sobie coraz większą popularność głównie w Krakowie. Pierwsze kameralne warsztaty bluesa dla uczestników zajęć SWINGOUT.PL odbyły się w 2012 roku. Dopiero rok później podjęliśmy realną próbę wprowadzenia tego tańca na nasze warszawskie podwórko – odbyło się kilka warsztatów, potańcówek i praktisów. W 2013 roku otworzyliśmy pierwsze w Warszawie, regularne zajęcia Bluesa z Davidem i Dominiką. Bluesowi nie udało się jednak wówczas zdobyć szerszego grona miłośników.

Temat tańca bluesowego pewnie zniknąłby pod natłokiem wielu realizowanych przez nasze Studio projektów gdyby nie jedna osoba, która z uporem i dużą częstotliwością przypominała nam o jego istnieniu, podczas każdej imprezy do skutku prosząc o choć jeden bluesowy utwór. Można powiedzieć, że to właśnie Konrad Pruśniewski przekonał nas, aby raz jeszcze dać szansę bluesowi, mimo braku zainteresowania tym tańcem w Warszawie. Planując nowy rok zdecydowaliśmy się więc pozostawić Bluesa w rękach Konrada i jeszcze raz spróbować zarazić nim warszawiaków, organizując lokalne, weekendowe warsztaty. A jaki inny termin, niż Walentynki mógłby być lepszy do organizacji tego typu imprezy?
W taki oto sposób narodził się Valentine’s Blues.

Blues w Warszawie, zajęcia tańca bluesowego podczas festiwalu Valntine's Blues 2015

Doskonale pamiętając bardzo entuzjastyczne opinie o sposobie uczenia bluesa przez naszego dobrego znajomego z Kijowa – Denisa Lutsko, zdecydowaliśmy, że to właśnie on poprowadzi weekendowe zajęcia. Denis przekonał nas jednak, że dużo większą wartość dla rodzącej się sceny będą miały warsztaty z dwiema instruktorskimi parami, jednocześnie polecając nam Dimitrija Ivanowa z Wilna. Zaproszenie na warsztaty dwóch zagranicznych par, gdy osoby tańczące bluesa w Warszawie można by policzyć na palcach jednej ręki, na pierwszy rzut oka nie było zbyt rozsądne… i dobrze! Zawsze kierowaliśmy się bardziej głosem serca, niż rozsądku i gdyby nie to, warszawska scena nie byłaby tym, czym jest obecnie. Jak to mówią – trzeba robić robotę, a nie oglądać się na innych!

Informacja o pierwszych w Warszawie tej rangi warsztatach bluesa szybko obiegła środowisko taneczne i już wkrótce okazało się, że mamy do czynienia z dużo większym projektem, niż z początku zakładaliśmy. Na szczęście z Pomorza przybyła z odsieczą kawaleria w osobie Agnieszki Pluwak – członkini naszej ekipy sprzed kilku lat! Agnieszka po dłuższej przerwie ponownie wróciła do Warszawy i do nas… a co więcej, wróciła zupełnie oczarowana bluesem. Valentine’s Blues ruszył więc pełną parą!

Blues w Warszawie, festiwal Valentine's Blues 2015, impreza bluesowa w klubie Solec 44

Mile zaskoczyło nas, jak wiele osób z zagranicy zdecydowało się wziąć udział w organizowanym przez nas przedsięwzięciu, związanym z tak niszowym wciąż jeszcze tańcem. W sumie w Valentine’s Blues wzięło udział ponad 80 tancerzy z 8 krajów – z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Niemiec, Francji, Finlandii, USA oraz z kilku miast Polski.

Główna impreza festiwalu odbyła się w klubie Solec 44 i przyciągnęła dużo, również jeszcze nie tańczących, osób. Przed imprezą odbyła się lekcja pokazowa, którą poprowadzili Konrad z Agnieszką, a w trakcie potańcówki mogliśmy podziwiać zarówno prezentację instruktorów, jak i konkurs Jack and Jill – tańca losowo dobranych w pary uczestników. Jak było? Zobaczcie sami:

Podczas imprezy odbył się również bluesowy konkurs Jack and Jill (tańca losowo dobranych partnerów). Wyniki poniżej:

1. Andrei Klejeveskij i Marysia Mucha
2. Dima Grakov i Dominika Rybka
3. Yegor Ablaneiko i Aleksandra Chabowska

Valentine’s Blues to kolejny sukces pasji i miłości do tańca. Przedsięwzięcie powstało w sercach organizatorów, a nie w arkuszach Excela i bardzo cieszy nas, że z taką samą radością i uśmiechem z jakim pracowaliśmy nad tym wydarzeniem, wzięliście w nim udział Wy, drodzy uczestnicy! Kolejna odsłona festiwalu Valentine’s Blues w przyszłym roku!

Ciąg dalszy historii Bluesa w Warszawie dopisują Konrad z Agnieszką, którzy poprzez prowadzenie regularnych zajęć w SWINGOUT.PL będą dalej pracować nad rozwojem sceny i popularyzowaniem tego tańca w Stolicy. Trzymajcie kciuki!

Wszystkich zainteresowanych Bluesem zapraszamy zarówno na regularne zajęcia SWINGOUT.PL (piątek godz. 19:30 – 21:00), jak i bezpłatne praktisy bluesowe, które odbywają się w każdą niedzielę na pierwszym piętrze Domu Zabawy i Kultury DZiK przy ul. Belwederskiej 44a.

Galeria zdjęć z warsztatów i imprezy głównej:

Valentine's Blues - pierwszy międzynarodowy festiwal tańca bluesowego w Warszawie
Valentine’s Blues 2015 – impreza
13-14 lutego 2015

Impreza główna festiwalu Valentine’s Blues w klubie Solec 44 w Waszawie.

Trzecie warsztaty Collegiate Shag w Warszawie
Valentine’s Blues 2015 – warsztaty
13-14 lutego 2015

Pierwszy warszawski międzynarodowy festiwal tańca bluesowego.

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Print
 • email
Comments ( 2 )
 1. Zapraszamy do nowego pubu na Ursynowie. Gramy na żywo bluesa w soboty.
  Aleja Komisji Edukacji Narodowej 95
  Gramoffon Pub & Restaurant

 2. Michał Oblaciński Post author

  Dzięki za informację! Chętnie Was odwiedzimy! 🙂

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL