Dragon Swing 2013 i dwa Złote Smoki dla SWINGOUT.PL

Jeśli mielibyśmy stworzyć swoje własne top 5 festiwali Lindy Hop w Europie, Dragon Swing miałby tam pewne miejsce. Niesamowite, jak mimo błyskawicznego rozwoju przedsięwzięcia, rosnącej z roku na rok liczby uczestników, organizatorom wciąż udaje się zachować kameralny i niepretensjonalny charakter imprezy. To, plus doświadczeni, dostępni i otwarci instruktorzy – daje połączenie niemal idealne.

Coroczną tradycją Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL jest wspólnie organizowana listopadowa wyprawa na Dragon Swing. W tym roku do Krakowa wybrało się z nami ponad 30 uczniów Studia, ponad 10 więcej, niż w roku ubiegłym. Tego typu wyjazdy poza wartością edukacyjną, są również nieocenioną okazją do bliższego poznania się tancerzy z różnych grup zaawansowania i integracji, na którą często na co dzień brakuje czasu.

20131204-002001.jpg

Ekipa SWINGOUT.PL na Dragon Swing 2013

O historii i organizatorach Dragon Swing pisałem już w ubiegłym roku. Komu artykuł umknął, zachęcamy do lektury >>

W tym roku festiwal odwiedzili tancerze z 31 krajów, same warsztaty natomiast przyciągnęły około 280 chętnych. Kolejny rekord pobiła również główna impreza w Kopalni Soli w Wieliczce, która zgromadziła na parkiecie niemal 480 osób!

O muzyczną oprawę imprez tradycyjnie zadbały rewelacyjne krakowskie jazzbandy: Cracow Metro Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra oraz Boba Jazz Band, a także stały skład DJski pod przewodnictwem DJ Shorty George: DJ Mad Oli oraz ja – DJ Oblat (Michał Oblaciński). W tym roku dołączył do nas również Stoff Van Belle.

Organizatorzy Dragon Swing co roku starają się zapraszać nie tylko znanych w Polsce instruktorów, ale również tych, którzy nie mieli jeszcze okazji uczyć w naszym kraju. W tym roku warsztaty Lindy Hop poprowadzili Ali Taghavi i Katia Uckermann (Niemcy), Ron Dobrovinsky i Subei Wu (Izrael, Niemcy), Audun Kveberg i Charlotte Skajaa (Norwegia) oraz Jamin Jackson i Sonia Ortega (USA, Katalonia). Wystarczyło zamienić kilka słów z uczestnikami warsztatów aby przekonać się, że dobór nauczycieli był jak najbardziej trafny, a zajęcia doskonale się uzupełniały.

W tym roku nowością podczas festiwalu były zajęcia solo prowadzone przez rewelacyjnych instruktorów, specjalizujących się w Charlestonie i Authentic Jazz: Giedre Paplaityte (Litwa), Jorisa Focquaert (Belgia) oraz Jamina Jacksona (USA). Prowadzący kładli nacisk nie tylko na same elementy taneczne, ale również na styling i korzenie poszczególnych z nich. Dość częste odwołania do historii tańca swingowego pozwalały uczestnikom poznać nie tylko samą technikę ale również rzucały światło na tło historyczne w jakim powstawała.

Uzupełnieniem zajęć warsztatowych były fakultatywne zajęcia dodatkowe tzw. taster classes. Prowadzili je znani z międzynarodowych festiwali tancerze: Kuno Rassmussen i Gosia Wolska (Dania, Polska) – para, która w tym roku gościła na Warsaw Lindy Hop Exchange, Joris Focquaert i Elze Visnevskyte (Belgia, Wilno), jeden z najbardziej rozpoznawanych swingowych DJ na świecie – Shorty George (USA, Turcja) oraz jedna z tych par, które gdziekolwiek się pojawią, wywołują szczery uśmiech na twarzy – Alex Parker i Cat Foley (Anglia). Wielkim zaszczytem było dla mnie i Kasi poprowadzenie zajęć dodatkowych w tak doborowym towarzystwie, a także to, że równolegle z nami zajęcia prowadziła kolejna para związana ze SWINGOUT.PL – David Tritel i Dominika Rybka!

Festiwalowi Dragon Swing towarzyszą konkursy taneczne o nagrody Złotego oraz Zielonego Smoka.

Zielonym Smokiem nagradzani są zwycięzcy przedfestiwalowego konkursu choreograficznego, który organizowany jest przy współpracy z serwisem www.lindyhopmoves.com. To bardzo ciekawa inicjatywa, dająca szansę zaprezentowania się i poprowadzenia zajęć podczas festiwalu autorom wybranej przez jury najlepszej swingowej choreografii. W tym roku laureatami Zielonego Smoka została sympatyczna i niezwykle utalentowana słowacka para – Peter Kepic i Pavlinka Grombirikova. Zwycięska choreografia poniżej:

Z perspektywy Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL szczególnie miłym akcentem tegorocznego Dragon Swing było zdobycie przeze mnie i Kasię pierwszych miejsc w dwóch głównych konkursach tanecznych.

image

Złote Smoki w kategoriach Jack and Jill oraz Strictly Lindy jadą do Warszawy!

Mimo mocnej konkurencji zwyciężyliśmy w kategorii Strictly Lindy (taniec w stałej parze). Finał konkursu:

W konkursie Jack and Jill (taniec z losowo wybranym partnerem) Kasia powtórzyła zeszłoroczny sukces, zajmując pierwsze miejsce w parze z Peterem Kepicem:

Peter nie miał sobie równych także podczas, organizowanego w ramach Dragon Swing po raz pierwszy, konkursu Solo Charleston:

Na tym jednak nie koniec, jeśli chodzi o pozytywne emocje z tego wieczoru!

Specjalnie na Dragon Swing 2013, wraz z kilkoma parami z grupy średniozaawansowanej SWINGOUT.PL przygotowalismy choreografię-niespodziankę, nad którą intensywnie pracowaliśmy własciwie do ostatnich chwil przed wyjazdem do Krakowa. Chcieliśmy w ten sposób wraz z naszymi uczniami serdecznie podziękować KMITA Swing – organizatorom festiwalu – za całoroczną owocną i sympatyczną współpracę przy rozmaitych projektach związanych z tańcem swingowym – Warsaw Lindy Hop Exchange, Swingout Summer, Lindy Hop Non Stop, Dragon Swing, konkurs Pocztówka z Herrang oraz za wiele ininych inicjatyw, które przyczyniają się do integracji środowiska warszawskich i krakowskich tancerzy oraz rozwoju Lindy Hop w Polsce. Jako że dla przyjaciół tańczy się zawsze z największą radością, każdy z nas włożył w występ dużo serca! Zobaczcie sami!

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować: Darkowi Nowakowi i Dorocie Zduńczyk, Rafałowi Rendakowi i Marcie Lewandowskiej oraz Jarkowi Mankiewiczowi i Gosi Aniołkowskiej za niesamowitą radość jaką mieliśmy przy wspólnej pracy nad pokazem, za odwagę i profesjonalizm. Byliście wspaniali!

Dragon Swing to jednak nie tylko taniec i muzyka swingowa. Podczas imprez uczestnicy mieli okazję skorzystać z usług Retrografii i zrobić sobie zdjęcia w stylistyce vintage. Przenośne studio fotograficzne cieszyło się ogromną popularnością, na co dowodem jest pokaźna galeria zdjęć na Facebooku i istny wysyp zmian facebookowych zdjęć profilowych wśród naszych tańczących znajomych… To jednak nie koniec fotograficznych atrakcji. Podczas festiwalu można było również spojrzeć na Kraków z perspektywy niezwykle utalentowanego tańczącego fotoamatora – Bartka Madeja. Wystawa w Domu Kultury Kolejarza przestawiała fotografie miejsc, których na próżno szukać w przewodnikach turystycznych, a które warto zobaczyć aby poczuć klimat tego miasta.

Wszyscy miłośnicy dodatków w stylu vintage mogli zaopatrzyć się w przepiękne, srebrne, ręcznie wykonane przez Edytę Byrską spinki do mankietów, krawatów, kolczyki i broszki. No, może jednak nie wszyscy, a ci najszybsi – biżuteria rozeszła się w okamgnieniu. Dużą popularnością cieszyło się również stoisko Kokartka z ręcznie wykonanymi, jakżeby inaczej, kokardkami dla pań i muchami dla panów.

Ręcznie wykonana przez Edytę Byrską spinka do krawata.

Ręcznie wykonana przez Edytę Byrską spinka do krawata. Więcej prac Edyty na stronie: http://edytabyrska.blogspot.com

Dragon Swing nie jest festiwalem, z którego się po prostu wraca i o nim zapomina. To wielkie święto polskiej sceny Lindy Hop, rozmachem i profesjonalizmem organizacji dorównujące największym tego typu przesięwzięciom na całym świecie, generuje setki pięknych wspomnień, a solidna dawka pozytywnych emocji wraca z uczestnikami co roku do ich rodzinnych miast. Serce, zaangażowanie i szczera miłość do tańca i muzyki swingowej. Właśnie tak tworzy się festiwale światowej klasy. Do zobaczenia za rok!

 

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 1 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL