Glenn Miller Orchestra w Warszawie (11.12.2011)

Glenn Miller Orchestra w Warszawie, Poznaniu, Zabrzu i Łodzi

Alton Glenn Miller

Legendarna orkiestra Glenna Millera po raz kolejny odwiedzi Polskę z przedświąteczną trasą koncertową!

Big band wystąpi w Poznaniu (8.12), Zabrzu (9.12), Łodzi (10.12) i Warszawie (11.12).

Wydarzenie to jest doskonałą okazją, aby pokrótce przypomnieć jego historię.

Orkiestra Glenna Millera od ponad 70 lat jest  nieprzerwanie  jedną z najpopularniejszych kapel swingowych na świecie.  Mówi się, że ma na swoim koncie więcej przebojów, niż Elvis Presley i The Beatles. Utwory takie jak  Moonlight Serenade, In the Mood, Tuxedo Junction, Chattanooga Choo Choo, czy I’ve Got a Gal in Kalamazoo kojarzy doskonale większość z nas, nawet tych niezwiązanych w żaden sposób z jazzem. Zespół koncertuje niemal 300 razy w roku w najodleglejszych zakątkach świata, a bilety na koncerty z reguły sprzedają się w ciągu kliku dni.

Za datę narodzin Glenn Miller Orchestra uznaje się rok 1937. Wprawdzie dwa lata wcześniej Miller podjął pierwszą próbę niezależnej działalności, jednak nie zakończyła się ona zbyt wielkim sukcesem. Kilkaset sprzedanych płyt zdecydowanie nie było czymś, co uznać można by było za sukces. Kolejne podejście również okazało się niewypałem.  Pojawiło się kilka nagrań, orkiestra zagrała kilka koncertów, było to jednak za mało, aby zapewnić rentowność zespołowi. Wkrótce załamany i kompletnie spłukany Glenn Miller wrócił do Nowego Jorku.

Przełom nastąpił dość niespodziewanie. Podobno nawet sam muzyk nie potrafił wskazać konkretnego momentu, w którym powstało niepowtarzalne brzmienie orkiestry, jakie zapamiętał i pokochał cały świat. Unikatowe współbrzmienie klarnetu, saksofonu tenorowego wspomaganego trzema innymi saksofonami miało pomóc wyróżnić się Millerowi spośród innych big bandów oraz nadać utworom orkiestry wyrafinowane, niepowtarzalne brzmienie. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

W 1938 powstała druga orkiestra Glenna Millera, której brzmienie oparte było o nową koncepcję sekcji dętej. Kolejne miesiące to już pasmo sukcesów. Kolejne single biły juz tylko swoje własne rekordy: Tuxido Junction w ciągu pierwszego tygodnia osiągnął liczbę 115 000 sprzedanych egzemplarzy, rekordy popularności biją również In The Mood i Pennsylvania 6-5000. Rok 1940 przynosi zespołowi pierwsze miejsce w prestiżowym zestawieniu Sweet Band Poll, publikowanym przez Down Beat Magazine.

Rok później cały big band pracował już w Hollywood nad pierwszym filmem ze swoim udziałem, Sun Valley Serenade. Produkcja, w której m.in. występowali również wirtuozi stepowania – Nicolas Brothers, otworzył drogę na szczyty list przebojów kolejnemu utworowi, Chattanooga Choo Choo.

Pasmo sukcesów Glenn Miller Orchestra brutalnie przerywa II Wojna Światowa. Muzycy zamiast partytur otrzymują powołania do armii, a instrumenty zamieniają na karabiny. W październiku 1942 roku Alton Glenn Miller również zasila szeregi Armii Stanów Zjednoczonych. Od razu za cel postawił sobie stworzenie w strukturach armii orkiestry, która dodawałaby otuchy walczącym alianckim żołnierzom i pomagał im zapomnieć o okropieństwach wojny. W 1943 roku, wraz z całym stworzonym przez siebie big bandem przeniesiony zostaje do Anglii. W tym krótkim okresie zespół występuje ponad 800 razy, z czego 500 występów to radiowe audycje na żywo, słuchane przez miliony słuchaczy.

Po wyzwoleniu Paryża, w 1944 roku Miller otrzymuje polecenie przeniesienia się tam wraz z całym zespołem.  15 grudnia wsiada w samolot do Paryża, aby poczynić niezbędne przygotowania na przyjazd zespołu. Samolot jednak nigdy nie dotarł do miejsca przeznaczenia.

Na temat wypadku istnieje wiele teorii. Najciekawsza z nich głosi, że Glenn Miller nie zginął w lecącym do Francji samolocie, lecz zmarł następnego dnia na raka płuc w jednym z angielskich szpitali. Brat muzyka w 1983 roku rzucił nowe światło na trwającą niemal 40 lat tajemnicę dotyczącą okoliczności jego śmierci. Wyznał, że upozorowali wypadek, ponieważ Miller, świadomy trawiącej go śmiertelnej choroby, chciał zostać zapamiętany przez świat jako niezłomny bohater, a nie schorowany, wyniszczony człowiek.

Zwolennicy innej teorii sugerują, jakoby samolot, którym leciał został przypadkowo strącony przez balast zrzucany przez wracające z misji z pustymi bakami, brytyjskie bombowce. Często wśród licznych spekulacji pojawia się także historia o utajnionej przez amerykańską armię śmierci muzyka w paryskim domu publicznym. Tajemnica jednak do dziś nie została jednoznacznie wyjaśniona.

Tablica pamiątkowa poświęcona Glennowi Millerowi znajduje się na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie.

Po śmierci artysty, big band kontynuował działalność pod zmienioną nazwą – The Legendary Glenn Miller Orchestra. Już w grudniu będziemy mieli okazję posłuchać go na żywo w Polsce!

POZNAŃ: 08.12.2011r. godz. 20:00
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ul. Wieniawskiego 1
Ceny biletów: 130zł, 170zł

ZABRZE: 09.12.2011r. godz. 19:00
Dom Muzyki i Tańca, Gen. de Gaulle’a 17
Ceny biletów: 90zł, 110zł, 140zł
Dom Muzyki i Tańca (32) 271 66 22, (32) 271 56 41 w. 32

ŁÓDŹ: 10.12.2011r. godz. 19:00
Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29
Ceny biletów: 100zł, 130zł, 160zł

WARSZAWA: 11.12.2011r. godz. 19.00
Sala Kongresowa, Plac Defilad 1
Ceny biletów: 90zł, 110zł, 130zł, 160zł, 190zł i VIP-250zł

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 2 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL