Grupa Teatralna Warszawiaki w Znośnej Lekkości Bytu

Wstyd się przyznać, ale jako osoba urodzona i wychowana w Warszawie o Grupie Teatralnej Warszawiaki nigdy wcześniej nie słyszałem. Gdyby nie występująca z nimi gościnnie z numerem stepowym Gosia Aniołkowska, pewnie nigdy nie dowiedziałbym się, w jak angażujący, autentyczny i szczery sposób można pokazać współczesnym Warszawiakom, czym ich miasto żyło jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

W sobotę 21 stycznia w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu przy ulicy Lubelskiej 30/32 królowała cwaniacka, “warszaska” gwara, kaszkiety i workowate spodnie. Warszawiaki zabrali publiczność w niezapomnianą podróż przez podwórka i ulice warszawskiej Woli, Pragi i Żoliborza lat 20-40. Szemrany Karnawał, był połączeniem starowarszawskiego kabaretu z koncertem piosenek z okresu międzywojennego i okupacji. Mimo że szczerze nie lubię wszelkiego rodzaju kabaretów i do Lekkości Bytu wybierałem się z dość dużym uprzedzeniem – już po kilku minutach zarówno ja, jak i reszta publiczności, byliśmy całkowicie oczarowani.

Grupa Teatralna Warszawiaki

W tym całym natłoku nudnych kabarecin, żałośnie silących się na wydumany żart i oryginalność, powiew starej Warszawy paradoksalnie był jak mocny powiew świeżości. Inteligentny, jednocześnie lekki i bezpretensjonalny dowcip, utrzymany w cwaniackiej konwencji i autentycznym klimacie oraz bliska już zapomnienia warszawska podwórkowa gwara, wymalowały mojej twarzy uśmiech, który utrzymał się do samego końca przedstawienia.

Natychmiast pojawiło się pytanie… Skąd ci ludzie się wzięli??

Grupa Teatralna Warszawiaki zaczęła swoją działalność jako historyczna grupa rekonstrukcyjna, biorąca udział w wydarzeniach związanych z dawną Warszawą. Jako, że apetyt na historię rośnie w miarę jej poznawania, wkrótce oprócz ubrań i dodatków pierwszej połowy XX wieku pochłonęła ich kultura, piosenka, język i obyczaje tego okresu. Podczas licznych happeningów i występów starają się ocalić od zapomnienia “Paryż Północy”, jak kiedyś nazywano naszą stolicę. Trzymamy kciuki!

Poniżej galeria zdjęć i filmik z sobotniej imprezy. Kto nie był, niech żałuje… i śledzi uważnie ich stronę
i profil na facebooku w oczekiwaniu na daty kolejnych występów!

Polecam! 🙂

Ballada o Felku Zdankiewiczu w wykonaniu Warszawiaków:

 

Poniżej kilka fotek ze spektaklu:

[nggallery id=3]

Grupa Teatralna Warszawiaki
Znośna Lekkość Bytu, Warszawa

Foto: Michał Oblaciński

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 5 )
  1. To był udany wieczór z Warszawiakami . Świetna relacja filmiki i foty:)

  2. To był udany wieczór z Warszawiakami . Świetna relacja filmiki i foty:)

  3. To był udany wieczór z Warszawiakami . Świetna relacja filmiki i foty:)

  4. To był udany wieczór z Warszawiakami . Świetna relacja filmiki i foty:)

  5. To był udany wieczór z Warszawiakami . Świetna relacja filmiki i foty:)

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL