I Blues Warsaw

Za nami piękne słoneczne lato i kilka fajnych, letnich projektów! Jednym z nich było nagranie klipu I Blues Warsaw z naszą warszawską, bluesową społecznością w roli głównej!

I Blues Warsaw? Skąd w ogóle ta konwencja? I + taniec + miasto to nic innego, jak nagranie przez lokalną społeczność filmu ukazującego taniec w miejskiej scenerii, w sąsiedztwie charakterystycznych dla danego miasta miejsc.

W Warszawie inicjatywa ta rozpoczęła się od nagrania przez nas w lecie 2013 roku filmu I Charleston Warsaw, które to wydarzenie zebrało w jednym miejscu kilkadziesiąt osób zarówno z Warszawy, jak i innych miast Polski i świata tańczących Charlestona i Authentic Jazz:

Kolejnym tego typu projektem był I Collegiate Shag Warsaw, nagrany podczas zorganizowanego przez SWINGOUT.PL, pierwszego w Polsce festiwalu tańca Collegiate Shag – Warsaw Collegiate Shag Festival 2015.

Środowisko bluesowe w Warszawie ma się coraz lepiej, nadszedł więc i czas na I Blues Warsaw!

W klipie wykorzystano solową, bluesową choreografię autorstwa instruktorów SWINGOUT.PL – Konrada Pruśniewskiego i Agnieszki Pluwak. Choreografia stworzona do utworu My Girl Ottisa Redinga opiera się o zestaw podstawowych figur tańca bluesowego, które można zobaczyć w filmach dokumentujących jego początki np. Spirit Moves. Duża część z nich pokrywa się z elementami Authentic Jazz, które tworzyli zarówno tancerze ery swingu, jak i współcześni artyści.

Ponieważ wiele ze wspomnianych elementów tanecznych można tańczyć zarówno solo, jak i w parze, od samego początku Bluesa w Warszawie Konrad i Agnieszka chętnie sięgali do nich podczas rozgrzewek, aby swoich uczniów roztańczyć przed zajęciami, jednocześnie dostarczając im zestaw łatwych do modyfikacji narzędzi, zachęcających do eksperymentów i pomagających interpretować muzykę.

Pewnego dnia Agnieszka wpadła na pomysł, aby na podobieństwo popularnej wśród tancerzy swingowych choreografii Shim Sham połączyć je w całość, dzięki czemu uczniowie będą mogli ćwiczyć wszystkie figury w formie krótkiego układu tanecznego. Muzycznie wybór Agnieszki padł na radosny utwór Ottisa Redinga zatytułowany My Girl. Tak też nazwała całą choreografię.
W SWINGOUT.PL bluesowcy tańczyli My Girl na zajęciach, w domach, podczas imprez bluesowych, czy na prywatnych treningach. Konrad z Agnieszką natomiast uczyli jej kilkakrotnie podczas międzynarodowych warsztatów: na Majorce (Palma), w Mińsku (Białoruś), w Strasburgu (Francja) oraz w Wilnie na obozie Bluesila. Grupa osób zorganizowała nawet lekcję na największym na świecie obozie poświęconym tańcom swingowym – Herrang Dance Camp w Szwecji.

Pomysł sfilmowania My Girl z Warszawą w tle pojawił się dość naturalnie. 10 czerwca, w piękny, słoneczny dzień, spotkaliśmy się na popołudniowych warsztatach choreografii, następnie wraz z naszą ekipą filmową: Kacprem Borowcem, Sylwią Herej oraz ich przepiękną suczką Suzie Q ruszyliśmy w plener, aby uwiecznić I Blues Warsaw na filmie! Efekt możecie podziwiać poniżej!

Wszyscy liczymy na to, że choreografia zatoczy jak największy krąg i coraz to nowe grupy i sceny tańca bluesowego nagrają swoją wersję My Girl w scenerii swojego miasta! Układu możecie nauczyć się z filmiku, znajdującego się TUTAJ.  Zapraszamy do oglądania i nagrywania!


Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL