Lindy Christmas Ball w Wilnie

Lindy Christmas Ball 2011 - impreza swingowa w Wilnie

Lindy Christmas Ball 2011

W piątek 16 grudnia wraz z ekipą Swing Alliance wyruszyliśmy na Litwę, aby wziąć udział w Lindy Christmas Ball – imprezie gwiazdkowej organizowanej przez Lindyhop.lt – najstarszą w Wilnie szkołę Lindy Hop.

Ja z Kasią mieliśmy okazję bawić się na tej imprezie w zeszłym roku. Odgrażaliśmy się wtedy zaprzyjaźnionym litewskim instruktorom, że za rok przyjedziemy już w większym składzie… No i udało się! Mamy nadzieję, że na Lindy Christmas Ball 2012 pojawi się jeszcze większa grupa z Polski, ponieważ impreza jest naprawdę godna polecenia.

Lindy Christmas Ball gromadzi na oko około 200-250 osób i jest czymś w rodzaju uroczystego zakończenia sezonu tanecznego w Wilnie – każdy miłośnik Lindy Hop może potańczyć do białego rana, obejrzeć pokazy w wykonaniu grup o różnych poziomach zaawansowania i posłuchać muzyki na żywo. Jest to również impreza, na której wspólnie występują i bawią się dwie konkurencyjne szkoły tańca swingowego: Lindyhop.lt oraz Hoppers.

W zeszyłym roku Tamsta Club pękał w szwach – nie inaczej było również w ten weekend. Christmas Ball rozpoczął koncert gypsyjazzowego trio Swing Zippers przerywany setami DJ Black Marii. Parkiet był tak zatłoczony, że momentami jedyną możliwą formą tańca było miarowe bujanie się w rytm muzyki…

Jedną z największych atrakcji wieczoru są zawsze pokazy taneczne uczniów szkoły Lindyhop.lt. W tym roku przed wileńską publicznością miała zaszczyt wystąpić również pierwsza polska swingowa grupa taneczna The Swing Alliance. Dziękujemy za gorące i entuzjastyczne przyjęcie!

Jako pierwsi zaprezentowali się jednak gospodarze – grupa Lindyhop.lt United Forces. Ich występ był bardzo energetycznym połączeniem dwóch klasycznych choreografii z lat 30 (Big Apple i California Routine) z efektownymi solówkami poszczególnych par. Były również przygody, ponieważ w połowie występu któryś z fotografów niechcący wyłączył muzykę… W pierwszej chwili wyglądało to jednak na zamierzony efekt, a United Forces zachowali zimną krew i gdy muzyka znów zagrała, ze zdwojoną energią kontynuowali występ.

Scena Lindy Hop w Wilnie jest bardzo dobrze rozwinięta. We wspomnianych dwóch największych szkołach uczy się w sumie około 300 tancerzy, z których wielu aktywnie uczestniczy w eventach krajowych i zagranicznych.

Na Lindy Christmas Ball mogliśmy podziwiać występy wszystkich grup zaawansowania uczących się w Lindyhop.lt… Trzeba przyznać, że ich ilość robi wrażenie.

Grupy początkujące:

Grupa średniozaawansowana:

Grupa średniozaawansowana/zaawansowana:

Pierwszą część pokazów zakończył gościnny, bardzo świąteczny występ grupy zaawansowanej z Hoppers’ Dance Studio:

Podczas Lindy Christmas Ball mieliśmy okazję po raz kolejny przekonać się, że najlepszy streetjazzowy band w tej części Europy – The Rhythm Junkies nie ma sobie równych! Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że grają koncert w Waszej okolicy, rzucajcie wszystko, bierzcie buty do tańca i tak jak jesteście stawiajcie się na parkiecie… naprawdę warto!

W drugiej części imprezy w choreografii Charleston / Authentic Jazz zaprezentowała się instruktorka Lindyhop.lt, Giedre Paplaityte. Jeśli chodzi o taniec solowy,  jest jedną z najbardziej ujmujących i szczerych artystek, jakie miałem okazję oglądać. Radością ze swojego tańca potrafi zarazić całą publiczność, bo przecież najprzyjemniej ogląda się występ, który sprawia frajdę tańczącemu. Giedre niezmiennie wywołuje uśmiech na mojej twarzy, który utrzymuje się jeszcze kilka godzin po jej występie. Zobaczcie sami:

Lindyhop.lt to nie tylko… Lindy Hop ;)! Poniżej pokaz stepowania w wykonaniu uczniów Mixasa Petreviciusa.

Podsumowując… Weekend zdecydowanie zaliczam do udanych, wartościowych i wyjątkowo inspirujących. Lekcje z najlepszymi instruktorami Lindy Hop z Wilna otworzyły mi oczy na wiele aspektów tańca, o których dość często zdarzało mi się zapominać. Niesamowite było również spotkać naszych wspaniałych przyjaciół z Litwy, dzięki którym kolejny raz czułem się tam jak u siebie. Już nie mogę się doczekać, kiedy znów się tam wybierzemy! Może tym razem jeszcze większą grupą? 🙂

Jeśli kiedykolwiek będziecie w Wilnie, serdecznie zachęcam do odwiedzenia jednej z dwóch szkół tańca:

Lindyhop.lt klubas
Saltoniškių 29/3, Vilnius | mapka>>
www.lindyhop.lt
+37064771111
info@lindyhop.lt

Hoppers’ Dance Studio
Konstitucijos pr. 12, Vilnius | mapka>>
www.hoppers.lt
+370 604 60913
info@hoppers.lt

***

To dla głodnych tańca. Wszystkim głodnym w bardziej dosłownym tego słowa znaczeniu polecam litewską restaurację Dvaras sieci Forto. Pysznie i w miarę tanio! Dla mnie zawsze pozycja obowiązkowa, gdy jestem w Wilnie! 🙂

Forto Dvaras
Pilies g. 16, Vilnius | mapka>>
Tel.: (8 5) 26 11 070
pilies@fortodvaras.lt

 

Na koniec, aby oddać choć w niewielkim stopniu klimat tamtej imprezy… The Rhythm Junkies i piękny utwór “Baby Won’t You Please Come Home”.

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 1 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL