Lindy Hop w Savoy Ballroom

Lindy Hop narodził się w Harlemie – jednej z północnych dzielnic nowojorskiego Manhattanu. Choć jego początki datuje się na koniec lat 20-tych XX wieku, to prawdziwy rozkwit przeżywał w latach 30-tych i początkach lat 40-tych. Nie jest tajemnicą, że Lindy Hop jest tańcem ściśle zakorzenionym w muzyce tamtych czasów – swingu. Jak wkrótce miało się okazać, nie tylko muzyka wpłynęła na jego zróżnicowanie. Poznajcie Savoy Style – styl szczególnie Wam bliski!

Savoy Ballroom, mieszcząca się przy 596 Lenox Avenue, stała się kolebką Lindy Hop i stylu, który zawdzięcza jej swą nazwę. Została założona przez przedsiębiorców Jaya Faggena i Moe Gale’a. Jednak nad jej prawidłowym funkcjonowaniem czuwał Charles Buchanan, który starał się uruchomić „luksusową salę balową mieszczącą tysiące ludzi, którzy chcieli tańczyć w atmosferze gustownego wyrafinowania, a nie w małych dusznych salach i obrzydliwie pachnących dymem piwnicznych klubach nocnych”. To z pewnością udało się Buchananowi – Savoy Ballroom działała nieprzerwanie od 12 marca 1928 do 10 lipca 1958 roku. W czasie trzydziestu lat aktywności przewinęło się przez nią tysiące tancerzy, zarówno biało, jak i czarnoskórych. W dobie segregacji rasowej był to prawdziwy ewenement!

W latach 30-tych lindy hoppersi na dobre zadomowili się w Savoyu, okupując narożnik sali, zwany „Cat’s Corner”. To tu – jak wspomina Norma Miller w książce „Swinging at the Savoy” – spędzali każdą wolną chwilę, ukradkiem podpatrując figury taneczne swoich kolegów. A było na co popatrzeć! Savoy style do dziś kipi nieposkromioną energią i radością – sporo tu „opadającego bounce’u”, dość niskiej pozycji ciała, nieskrępowanych, szerokich ruchów, przestrzeni i rotacyjności.

Tancerze Savoy Ballroom, zwłaszcza zrzeszeni w grupie Herberta White’a „Whitey’s Lindy Hoppers” chętnie sięgali po tzw. airstepy (w wolnym tłumaczeniu – „powietrzne kroki”) – wszystko po to, by oglądających wprawić w osłupienie. Autorem pierwszych podniebnych akrobacji w Lindy Hop był… Frankie Manning (1914–2009) – niestrudzony ambasador Lindy Hop. To on, wraz z partnerką Freidą Washington, podczas konkursu tanecznego Harvest Moon Ball w Madison Square Garden w 1935 roku wykonali słynne „back to back roll”.

Nazwiska tancerzy Savoy Ballroom do dziś elektryzują współczesnych adeptów swingu. Frankie Manning, Norma Miller (1919–2019), Leon James (1913–1970), Al Minns (1920–1985), Willa Mae Ricker (1910–1978) – by wymienić tylko kilkoro, wciąż inspirują. Nieliczne fragmenty filmów z ich udziałem dają nam namiastkę niezwykłej atmosfery i stylu Lindy Hop ukształtowanego w murach słynnej Savoy Ballroom.

Autor: Ewa Chamczyk

Przygodę z tańcem rozpoczęła w 2014 roku w Studiu Tańca Swingowego SWINGOUT.PL. Szybko jej największą miłością stał się Collegiate Shag. Pasję do tańca i muzyki łączy tańcząc w Warsaw Shag Team, grając na skrzypcach w zespole The Cajun Spices i pracując jako DJ i MC na imprezach i festiwalach tańca swingowego.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL