Lindy Hop w Warszawie AD 2013

Koniec roku to zawsze czas podsumowań i chwila oddechu, aby na spokojnie spojrzeć przez ramię i zastanowić się, jaki był dla nas mijający rok i jakim chcielibyśmy uczynić ten nadchodzący.

Nam ostatnie 12 miesięcy upłynęło tradycyjnie pod znakiem działań popularyzujących Lindy Hop i inne tańce swingowe w Warszawie i innych miastach Polski. Udało się zainicjować kilka nowych projektów, które, mamy nadzieję, wpiszą się na stałe w rodzimy, swingowy krajobraz.

Podsumowanie 2013

A teraz duży kubek gorącej, pachnącej cynamonem herbaty w dłoń i zapraszamy Was na wspólną wycieczkę przez mijający 2013 rok! Gotowi? Ruszamy!

STYCZEŃ
Szemrany Karnawał i warsztaty Lindy Hop w Krakowie

Styczeń rozpoczął się dla nas karnawałowo i warszawsko! Wraz z Grupą Teatralną Warszawiaki wzięliśmy udział w corocznym Szemranym Karnawale, imprezie w klimacie przedwojennej Warszawy, prezentującej jej folklor i gwarę. W tym roku “Szemraniec” odbył się 5 stycznia w CDQ. Podczas imprezy mieliśmy przyjemność dać pokazy stepowania (ja z Gosią Aniołkowską) oraz Charlestona (Gosia z Kasią Dybowską), a także poprowadzić dla gości krótkie warsztaty tego tańca.

Fotorelację z tego wydarzenia obejrzeć można na kanale YouTube Marcina Bobrowskiego:

26-27 stycznia miło nam było gościć w Krakowie na niewielkich, intensywnych warsztatach Lindy Hop. Zdecydowanie, jest to miejsce, do którego kochamy wracać! Bardzo cieszymy się, że mogliśmy rozpocząć nowy rok od wizyty u naszych krakowskich przyjaciół.

LUTY
Współpraca z Muzeum Jazzu i start cyklu “Zakochaj się w Swingu”

Ostatni weekend karnawału spędziliśmy w Winkolekcji na warszawskim Mokotowie. “Ostatki w stylu retro” przetańczyliśmy od początku do końca. Dzięki zainicjowanej pod koniec 2012 roku współpracy z Muzeum Jazzu, mieliśmy również okazję obejrzeć kolekcję historycznych plakatów polskich koncertów oraz niesamowity dokument Andrzeja Wasylewskiego o historii nowoorleańskiego jazzu.

Ostatki to również czas narodzin niepowtarzalnego projektu SWINGOUT.PL i klubu Sztuki i Sztuczki. Nazajutrz po imprezie w Winkolekcji, w ostatnią sobotę karnawału wystartował cykl “Zakochaj się w Swingu” – impreza, która do dziś przyciąga coraz więcej miłośników tańca i muzyki swingowej. Od kolejnej imprezy stałym rezydentem Sztuczek stał się Mark Shepherd Swing Quartet i Joanna Morea oraz DJ, którego spokojnie można nazwać ojcem chrzestnym imprez Lindy Hop w Warszawie – DJ Cpt. Sparky. To dla nas ogromna radość, że znowu możemy współpracować przy wspólnych przedsięwzięciach!

MARZEC
Authentic Jazz z Giedre Paplaityte, warsztaty we Wrocławiu

Początek miesiąca upłynął pod znakiem Charlestona i Authentic Jazz. W weekend 9-10 marca po raz pierwszy zaprosiliśmy solo na warsztaty doskonałą instruktorkę wileńskiej szkoły Lindyhop.lt – Giedre Paplaityte. Zainteresowanie warsztatami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! To już zamierzchłe czasy, ale warto przypomnieć, że Giedre i Mindaugas Bikauskas byli pierwszą w historii zagraniczną parą, która prowadziła zajęcia Lindy Hop nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. Warsztaty z nimi organizowaliśmy w październiku 2010 roku. Ale ten czas leci! Więcej o warsztatach z Giedre przeczytacie na BLOGU >>

Warsztaty Charleston Authentic Jazz Swingout.pl Lindy Hop w Warszawie

Warsztaty Charleston i Authentic Jazz z Giedre Paplaityte

W marcu również budziliśmy scenę Lindy Hop we Wrocławiu, gdzie prowadziliśmy po raz pierwszy warsztaty dla początkujących. Relację z tego weekendu przeczytać możecie TUTAJ >>

KWIECIEŃ
uczymy w Mińsku, 1 miejsce w Jack and Jill na MLX, konkurs “Pocztówka z Herrang”, tap z Anulą Kołakowską, 1 miejsce w Jack and Jill na Swing Era Festival

Szczególnie ważnym dla nas wydarzeniem był mój i Kasi debiut jako instruktorów na arenie międzynarodowej – prowadziliśmy zajęcia fakultatywne dla dwóch grup zaawansowania podczas trwającego 5-7 kwietnia Minsk Lindy Exchange na Białorusi. Dało nam to możliwość przekonania się, jak niesamowita jest tamtejsza scena Lindy Hop, jak radośni i otwarci są tamtejsi tancerze oraz jak wysoki poziom prezentują białoruskie jazzbandy. Polecamy! Dla wszystkich zainteresowanych, obszerniejsza relacja z MLX dostępna jest TUTAJ>>

Z Minsk Lindy Exchange przywieźliśmy również pierwsze w tym roku trofeum zdobyte na międzynarodowej imprezie. W kategorii Invitational Jack and Jill pierwsze miejsce zdobyła Kasia i Egor!

Jeszcze w marcu, wraz z krakowską sekcją KMITA Swing rozpoczęliśmy wspólny konkurs, w którym nagrodą były dwa podwójne party passy na legendarny obóz Herrang Dance Camp w Szwecji. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie własnej pocztówki do Herrang. Wszystkie prace były rewelacyjne, ostatecznie zwyciężył Darek Nowak z Warszawy i Karolina Macałka z Krakowa! Oto zwycięskie prace:

Pocztówka do Herrang - Darek Nowak

Zwycięska praca konkursu “Pocztówka do Herrang” – autor: Darek Nowak

herrang_karolina

Zwycięska praca konkursu “Pocztówka do Herrang” – autor: Karolina Macałka

Od początku działalności SWINGOUT.PL naszym założeniem był stały i różnorodny rozwój sceny tańca swingowego w Warszawie. Od dawna smucił nas więc brak aktywnie działającej sceny stepowania w naszym mieście. O tym, czym jest tap wszyscy chętni mogli przekonać się 12 kwietnia podczas organizowanych przez nas wspólnie z Anulą Kołakowską warsztatów. Warsztaty zakończyły niesamowite pokazy Anuli podczas imprezy “Zakochaj się w Swingu” w Sztuki i Sztuczki, w tym pierwszy w Warszawie jam z zespołem grającym swing na żywo. Obecnie Anula prowadzi regularne zajęcia w swoim studiu Tip Tap. Serdecznie polecamy!

Kwiecień to również drugi co do wielkości festiwal Lindy Hop w Krakowie – Swing Era Festival. 22-28 kwietnia – tydzień warsztatów tanecznych, imprez, towarzyszących wydarzeń kulturalnych… i kolejne zwycięstwo SWINGOUT.PL w konkursie tanecznym Jack and Jill w tym roku – tym razem dla mnie i Dominiki Czajak z Krakowa.

Swing Era Festival - pierwsze miejsce JnJ Michał Oblaciński i Dominika Czajak

MAJ
Choreografia na 99 urodziny Frankiego Manninga 

Wszystkim miłośnikom Lindy Hop maj kojarzy się przede wszystkim z urodzinami Frankiego Manninga, które mimo jego odejścia, niezmiennie co roku obchodzone są z dużym rozmachem w Nowym Jorku. Gdyby Frankie był wciąż wśród nas, 26 maja skończyłby 99 lat. W tym roku urodzinom legendy tańca swingowego towarzyszyła bardzo ciekawa, globalna inicjatywa zapoczątkowana przez Lenarta Westerlunda i Ewę Burak – parę szwedzkich tancerzy, którzy bardzo blisko współpracowali z Manningiem jeszcze w latach 80. gdy Lindy Hop był w Europie czymś całkowicie nieznanym. Lenart i Ewa zebrali ulubione elementy taneczne Frankiego w prostą choreografię, następnie zaproponowali tancerzom z całego świata tworzenie swoich wersji i umieszczanie ich na blogu www.frankiesbirthday.com.

Mieliśmy z Kasią ogromne szczęście poznać Frankiego w Herrang, zawsze był dla nas wielką inspiracją oraz przykładem szczerej, bezwarunkowej miłości nie tylko do tańca i muzyki swingowej, ale również tej dużo rzadziej teraz spotykanej – miłości do ludzi. Nie wyobrażaliśmy sobie nie wziąć udziału w tej inicjatywie. Nasze nagranie Global Frankie 99 Routine możecie zobaczyć poniżej:

CZERWIEC
Warsaw Lindy Hop Exchange 2013 i pierwsze miejsce w Jack and Jill

21-23 czerwca miał miejsce pierwszy po organizowanym przez nas w 2011 roku Jumpin’ Swing międzynarodowy festiwal – Warsaw Lindy Hop Exchange. W festiwalu wzięli udział tancerze z 12 krajów świata, a wieczory wypełniły muzyką rewelacyjne polskie jazzbandy: Mark Shepherd Swing Quartet with Joanna Morea oraz legenda polskiego jazzu tradycyjnego, dwukrotni zdobywcy Złotej Tarki – Five O’Clock Orchestra. Mieliśmy przyjemność i zaszczyt prowadzić na nim zajęcia wraz z rewelacyjną polsko-duńską parą, Kuno Rassmussenem i Gosią Wolską. Zajęcia dodatkowe poprowadzili ponadto: Anja Pavlova (burleska), Bjoern Wieder i Daniela Seyfarth (Balboa) oraz Anula Kołakowska (stepowanie). Kolejna edycja imprezy już 19-22 czerwca!

Warsztaty i festiwal Lindy Hop w Warszawie - Warsaw Lindy Hop Exchange

Impreza główna Warsaw Lindy Hop Exchange. fot. M. Kawka

Podczas Warsaw Lindy Hop Exchange kręciliśmy również materiał filmowy do produkowanego przez SWINGOUT.PL klipu I Charleston Warsaw. W zdjęciach wzięło udział wielu tancerzy z Warszawy, z Polski i z całego świata. Filmik zostanie opublikowany na początku 2014 roku.

I Charleston Warsaw na Warsaw Lindy Hop Exchange

Kadr z filmu I Charleston Warsaw

Organizacja imprezy była dla nas wszystkich sporym wysiłkiem, ale zdecydowanie – było warto! Dodatkowymi powodami do radości i dumy było dla nas pierwsze miejsce w konkursie tanecznym Jack and Jill naszego ucznia – Darka Nowaka w parze z Weroniką Kowalską oraz rewelacyjny i energetyczny występ naszej grupy średniozaawansowanej podczas piątkowej imprezy festiwalu! Zobaczmy to raz jeszcze!

Więcej o Warsaw Lindy Hop Exchange 2013 możecie przeczytać TUTAJ >>

LIPIEC
Swing na Scenie Letniej Skweru i “Zakochaj się w Swingu nad Wisłą”

Lato jest idealnym czasem, aby jak za dawnych lat wyjść z tańcem w plener. W lipcu przy współpracy ze Skwerem przy pl. Hoovera po raz pierwszy tańczyliśmy na scenie letniej w malowniczym otoczeniu warszawskiej Starówki. Comiesięczne potańcówki są wciąż przez nas kontynuowane w przestronnych wnętrzach klubu jako cykl “Swing w Skwerze”.

Zakochaj się w Swingu nad Wisłą - Cud nad Wisłą

Potańcówka Zakochaj się w Swingu w Cudzie nad Wisłą

Imprezy “Zakochaj się w Swingu” przenieśliśmy ze Sztuki i Sztuczki do nadwiślańskiego Cudu nad Wisłą, gdzie przez 3 kolejne miesiące funkcjonowały jako część cyklu “Zakochaj się w Swingu nad Wisłą”. Te wieczory były naprawdę magiczne – już nie możemy się doczekać  lata! Tymczasem kolejna okazja, aby zakochać się w swingu – już 4 stycznia w Sztuki i Sztuczki! Informacje TUTAJ >>

SIERPIEŃ
Lindy Hop Non Stop w Krakowie, 1. miejsce w konkursie Solo Charleston, Swingout Summer 2013

W sierpniu, podobnie jak w zeszłym roku, odwiedziliśmy Kraków aby poprowadzić warsztaty Lindy Hop na corocznej imprezie Lindy Hop Non Stop. W tym roku mieliśmy przyjemność uczyć wraz z Tomkiem Przytyckim i Kasią Tatarczuch. Warsztatom towarzyszyła klimatyczna impreza w legendarnej Piwnicy pod Baranami… gdzie czekała na mnie przemiła, urodzinowa niespodzianka. Dodatkowo imprezie towarzyszył konkurs solo Charleston, który ex aequo z Anią Długosz wygrała nasza uczennica – Dominika Rybka!

Weekendu po LHNS – 15-18 sierpnia – nie mogliśmy się doczekać wszyscy! Letni obóz SWINGOUT.PL – Swingout Summer z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku jako instruktorów zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Buenos Aires – Maxiego Prado i Agustinę Zero. Maxi i Agus prowadzili zajęcia w Warszawie w zeszłym roku – ich otwartość, entuzjazm i profesjonalizm sprawiły, że nie mogliśmy nie zaprosić ich ponownie!

Na Mazurach spędziliśmy niezapomniany weekend, ucząc się, tańcząc i wypoczywając. Poza wieczornymi imprezami po raz pierwszy zorganizowaliśmy również pokazy kabaretowe, które pozwoliły uczestnikom obozu zaprezentować się wszystkim z nieco innej strony…

Na przykład jako praczki…

…albo tańczący bliźniacy!

WRZESIEŃ
Warsztaty Bluesa i Balboa z Davidem Tritelem, bluesówki przy Jasnej 24

Przełom sierpnia i września to pierwsze zorganizowane przez nas warsztaty Blues i Balboa z Davidem Tritelem z USA. David przyjechał po raz pierwszy do Polski w ubiegłym roku – zakochany w warszawskiej scenie Lindy Hop zdecydował się wrócić tutaj na dłużej. Warsztaty zapoczątkowały również cykl klimatycznych potańcówek bluesowych przy Jasnej 24.

Warsztaty Blues i Balboa w Warszawie - Swingout.pl

Warsztaty Blues i Balboa w SWINGOUT.PL

PAŹDZIERNIK
Kontynuacja cyklu “Swing w Skwerze”

Po kilku udanych, wakacyjnych potańcówkach na świeżym powietrzu, zdecydowaliśmy się regularnie co miesiąc kontynuować “Swing w Skwerze” na warszawskiej Starówce. Z okazji pierwszej po wakacjach imprezy zorganizowaliśmy godzinne, bezpłatne warsztaty Charlestona. Miło było zobaczyć ponad 50 osób tańczących jeden z najradośniejszych tańców świata! Imprezy będą kontynuowane w 2014 roku, dokładny harmonogram już wkrótce! Więcej o powrocie swingu do Skweru TUTAJ >>

Warsztaty Charlestona z Katarzyną Dybowską

Kasia Dybowska i warsztaty Charlestona przed imprezą “Swing w Skwerze”

LISTOPAD
Warsaw Balboa Weekend, dwa Złote Smoki na Dragon Swing i warsztaty Charlestona z Anją Pavlovą

8-9 listopada zorganizowaliśmy kolejne warsztaty Balboa, tym razem pod nazwą Warsaw Balboa Weekend. Dwie pary instruktorskie – Bjoern Wieder i Daniela Seyfarth oraz David Tritel i Gosia Aniołkowska, dwie imprezy taneczne, w tym jedna z muzyką na żywo w wykonaniu nietypowego lecz niesamowitego składu: Mark Shepherd (trąbka), Wojtek Zalewski (kontrabas), Krzysztof Kwiatkowski (perkusja), Paweł Tartanus (banjo) i Zbigniew Konopczyński (puzon) – to krótkie podsumowanie tego weekendu. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu inicjatywom Balboa zagości na dobre na warszawskich parkietach!

Listopad jest miesiącem, na który chyba wszyscy polscy miłośnicy Lindy Hop czekają z wielką niecierpliwością. Dragon Swing – największe polskie święto tańca i muzyki swingowej z roku na rok przyciąga coraz większą ilość uczestników z kraju i zza granicy. W tym roku na imprezie w kopalni soli w Wieliczce bawiło się 480 osób z 31 krajów świata, natomiast w warsztatach brało udział 280 tancerzy. Tradycją jest, że co roku wspólnie jedziemy na Dragona, nie inaczej było i tym razem – do Krakowa wybraliśmy się z grupą ponad 30 uczniów SWINGOUT.PL.

SWINGOUT.PL na Dragon Swing 2013 - festiwalu Lindy Hop w Krakowie

SWINGOUT.PL na Dragon Swing 2013

Z Dragon Swing 2013 przywieźliśmy z Kasią dwa Złote Smoki – za zwycięstwo w kategorii Strictly Lindy oraz Jack and Jill, a także niezapomniane wspomnienia z występu wraz z naszymi uczniami na sobotniej imprezie głównej. Wszystkich zainteresowanych jak w naszych oczach wyglądał tegoroczny krakowski festiwal, zapraszamy do lektury naszej niedawne notki na BLOGU >>

Dla wszystkich, którym nie dość było listopadowego tańczenia, w ostatni weekend zorganizowaliśmy warsztaty Charlestona z Anją Pavlovą. Rosjankę gościliśmy już w czerwcu podczas festiwalu Warsaw Lindy Hop Exchange, na którym prowadziła fakultatywne warsztaty burleski.

Warsztaty Charleston w Warszawie - Anja Pavlova - SWINGOUT.PL Lindy Hop w Warszawie

Warsztaty Charlestona z Anją Pavlovą

Anja kolejny raz  odwiedzi nas w lutym podczas walentynkowych warsztatów Charleston i Solo Blues. Informacje już wkrótce!

GRUDZIEŃ
Wigilia SWINGOUT.PL

Jak co roku przed świętami spotykamy się na wspólnej imprezie wigilijnej SWINGOUT.PL. Również w tym roku, mimo ataku ostrej zimy i zamieci spotkaliśmy się w dość dużym gronie w studiu przy Rostworowskiego. Przyjaciele, pyszne jedzenie, taniec i ciekawe rozmowy. Czego chcieć więcej?

Wigilia - SWINGOUT.PL Lindy Hop w Warszawie

Wigilijne spotkanie SWINGOUT.PL. Do zobaczenia za rok!

Każdy kolejny rok przynosi nam coraz więcej wyzwań ale także coraz więcej radości i satysfakcji z tego, co robimy. Coraz więcej wspaniałych ludzi nas otacza, coraz więcej Polaków interesuje się Lindy Hop, coraz więcej warsztatów, festiwali i imprez na miejsce w naszym kraju. To wszystko utrzymuje nas w przeświadczeniu, że warto. Wy utrzymujecie nas w przeświadczeniu, że warto. Dziękujemy za kolejny, niesamowity, wspólny lindyrok! 🙂

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL