Majówka pod znakiem Collegiate Shag!

W długi weekend majowy byliśmy świadkami pierwszego w Polsce festiwalu poświęconego w stu procentach Collegiate Shag. Oto krótkie podsumowanie tego wydarzenia!

O krótkiej, ale dynamicznej historii tego tańca w naszym kraju już pisaliśmy. Warto jednak zaznaczyć, że od pierwszych warsztatów do pierwszego międzynarodowego festiwalu Collegiate Shag w Polsce minął niecały rok. To najlepiej obrazuje, jak dużą sympatię u rodzimych tancerzy w tak krótkim czasie zyskał.

_DSC2073ND300

Pomysł festiwalu poświęconego Collegiate Shag kiełkował w naszych głowach już od dłuższego czasu. Patrząc na szerzącą się w Polsce shagową epidemię coraz bardziej skłanialiśmy się do organizacji nieco większego eventu, możliwe, że o międzynarodowym zasięgu. Ostatecznie do decyzji tej dojrzeliśmy w Barcelonie podczas BCN Shag Festival – niewielkiego festiwalu organizowanego przez tamtejszą szkołę tańca swingowego – Spank the Baby. Katalońskie warsztaty były spełnieniem naszych marzeń o zajęciach ze Stephenem Sayerem i Chandrae Roettig – parą, która chcąc, czy nie chcąc, stała się globalnymi ambasadorami Collegiate Shag na całym świecie, od kilku lat propagując ten taniec w Stanach, w Europie, czy nawet w dalekiej Australii.

Steve i Chanzie okazali się nie tylko genialnymi tancerzami i doświadczonymi nauczycielami ale i wspaniałymi, otwartymi ludźmi, na co dzień dzielącymi się swoją pasją z innymi. Pomimo delikatnych problemów z dostępnością terminów, w końcu udało nam się zarezerwować ich na długi majowy weekend.

Nazwiska drugiej pary instruktorów były dla nas oczywiste od samego początku. Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby zajęć na pierwszym festiwalu Collegiate Shag w Polsce nie poprowadziła para, która w tak dużym stopniu pomogła nam zaszczepić ten taniec w kraju i uczyła na wszystkich dotychczasowych, organizowanych przez nas warsztatach. Można powiedzieć, że Arnas Razgunas i Egle Nemickaite to tacy chrzestni rodzice polskiej sceny Collegiate Shag.

Długo natomiast zastanawialiśmy się natomiast nad muzyczną oprawą imprezy i towarzyszącymi jej potańcówkami w Skwerze. Zawsze staramy się aby zapraszane przez nas zespoły, choć w niewielkim stopniu poszerzały muzyczne horyzonty i inspirowały polskich tancerzy oraz muzyków. Chcieliśmy ofiarować uczestnikom festiwalu coś, czego nie mają szansy usłyszeć codziennie w kraju, jednocześnie zależało nam, aby goście z zagranicy usłyszeli i poznali polski swing. Wybór padł na Dizzy Birds z Berlina na sobotę oraz naszego wieloletniego przyjaciela Marka Shepherda, który na potrzeby piątkowej imprezy skrzyknął nieco inny niż zwykle skład pod wdzięcznie brzmiącą nazwą Shepherd’s Shaggers z mocnym udziałem Pawła Tartanusa na banjo.

I w tym miejscu w całej historii pojawił się dość niespodziewanie kolejny niesamowity zespół. Frog & Henry to kanadyjski duet multiinstrumentalistów, wpisujący się w konwencję nowoorleańskich, ulicznych grajków. To, co wyróżnia zespół to charakterystyczna tuba, umożliwiająca muzykowi jednoczesne granie na gitarze lub banjo. Na stronie zespołu możecie zobaczyć, jak wyglądał pierwowzór stworzonego przez nich instrumentu. Chłopaki pojawili się na piątkowej imprezie w Skwerze wraz z leaderem Dizzy Birds – Paulem Voitem, zagrali wspólnie koncert z Markiem Shapherdem… a następnie jakby nigdy nic, zaserwowali niesamowity, 40 minutowy set dla zachwyconych i kompletnie zaskoczonych uczestników potańcówki.

Po piątkowych tasterach, w sobotę rano ruszyły właściwe festiwalowe zajęcia i zaczął się prawdziwy wycisk. Kto miał okazję kiedykolwiek brać udział w warsztatach ze Stephenem i Chanzie, doskonale wie, o czym mowa. Trzy godziny Collegiate Shag z nimi, to jak 12 godzin normalnych zajęć. Jednakże sama świadomość obecności w Warszawie tak doskonałej pary dodawała wszystkim sił i powodowała, że nawet najmniej fizycznie wytrwali opuszczali salę dopiero wraz z instruktorami.

Sobotnia impreza za sprawą berlińskiej formacji Dizzy Birds stała się prawdziwym świętem ulicznego, nowoorleańskigo jazzu tradycyjnego. Zespół idealnie wpasował się w gust uczestników festiwalu, porywając do tańca wszystkich bez wyjątku.
Dla nas ogromnym przeżyciem był występ naszego własnego, warszawskiego Shag Team! Już jakiś czas temu pozazdrościliśmy Barcelonie i Los Angeles i zdecydowaliśmy pokazać światu, że w stolicy Polski również się shaguje! Co z tego wyszło? Zobaczcie sami!

W ramach Warsaw Collegiate Shag Festival podczas piątkowej i sobotniej imprezy, rozegrane zostały również konkursy taneczne w dwóch kategoriach Strictly Shag (pary)…

…oraz Shag and Jill – z partnerem dobranym losowo.

W obu kategoriach mogliśmy cieszyć się bardzo dobrymi wynikami uczniów SWINGOUT.PL:
Strictly Shag – 2. miejsce Marcina Karmela i Dominiki Rybki
Shag’n’Jill – 1. miejsce Dominki Rybki (w parze z Piotrem Kwastem),  2. miejsce Gosi Aniołkowskiej (w parze z Georgiem Luifem), 3. miejsce Rafała Rendaka i Ewy Chamczyk.

Dodatkową atrakcją festiwalu były zdjęcia do projektu I Collegiate Shag Warsaw. Projekt jest już drugą po I Charleston Warsaw inicjatywą SWINGOUT.PL, której założeniem jest propagowanie tańca swingowego z Warszawą w tle. Premiera już niebawem!

Wraz z uczestnikami festiwalu, nauczycielami i operatorem kamery wybraliśmy się w plener, aby nagrać część zdjęć do filmu. Na Nowym Świecie spotkaliśmy… Frog & Henry!

Warsaw Collegiate Shag Festival, mimo wciąż tak niewielkiej liczby osób tańczących ten taniec w Polsce wyznaczył dalszy kierunek jego rozwoju i dodatkowo zmotywował nas do kolejnych wysiłków zmierzających do popularyzacji Collegiate Shag w naszym kraju. Kolejny WCSF już w maju 2016. Zapraszamy, tego po prostu nie wypada przegapić!


Galeria zdjęć z Warsaw Collegiate Shag Festival

fot. Michał Kawka

Warsaw Collegiate Shag Festival - niedzielne warsztaty
Warsaw Collegiate Shag Festival – niedziela
1-3 maja 2015

Pierwszy w Polsce festiwal tańca Collegiate Shag. Sobotnie warsztaty ze Stephenem i Chanzie oraz Arnasem i Egle.

Warsaw Collegiate Shag Festival - sobotnie warsztaty i impreza w Skwerze
Warsaw Collegiate Shag Festival – sobota
1-3 maja 2015

Pierwszy w Polsce festiwal tańca Collegiate Shag. Sobotnie warsztaty ze Stephenem i Chanzie oraz Arnasem i Egle oraz impreza z zespołem Dizzy Birds.

Warsaw Collegiate Shag Festival - piątkowe warsztaty i impreza w Skwerze
Warsaw Collegiate Shag Festival – piątek
1-3 maja 2015

Pierwszy w Polsce festiwal tańca Collegiate Shag. Piątkowe tastery i impreza w Skwerze.

Lista filmów z Warsaw Collegiate Shag Festival

Kliknij w przycisk “PLAYLISTA”, aby rozwinąć listę filmów.

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL