Niekrótka historia o Balboa w Warszawie (1)

Balboa. Jeszcze do niedawna nazwa kojarząca się jedynie z kalifornijską wyspą, miastem w Panamie lub najczęściej – z opuchniętym okiem Sylvestra Stallone. Dziś coraz częściej powtarzana w polskim środowisku tancerzy swingowych. Skąd „nagłe” zainteresowanie tym tańcem? Jak to się stało, że scena Balboa rozwija „się” w Warszawie? Zapraszamy do lektury!

Balboa. Ale tylko na samym początku. Nie umiem sobie przypomnieć jak długo, ale niedługo. Nie pamiętam, której z nas język się zawinął: czy Kasi Dybowskiej, czy mi. W każdym razie „Balboa” istniała dla nas tylko przez chwilę, aby zaraz potem stać się “Balboszką”. I nie tylko dla nas – „Balboszka” poszła w świat, tak jak poszły w świat „Lindyświry”. Ot, taki polski swingowy slang!

Z Balboa spotkaliśmy się po raz pierwszy w 2012 roku. Jak co poniedziałek, wybraliśmy się z Michałem (Wójcikiewiczem, alias Jeżem) na zajęcia Lindy Hop. Przyjeżdżamy na Rostworowskiego na Bemowie, gdzie odbywały się wówczas zajęcia… a tu – niespodzianka! Okazało się, że nasi instruktorzy – Kasia Dybowska i Michał Oblaciński oraz goszczący u nich przejazdem David Tritel i Anna Baker (jechali wtedy ze Stanów przez Warszawę na obóz taneczny w Herräng) uknuli spisek, by regularną lekcję Lindy Hop zamienić na lekcję Balboa. Czy mam wyjaśniać, kto jest tym wyjcem, zagłuszającym aplauz pozostałych widzów małego pokazu, który nastąpił na zakończenie tej lekcji niespodzianki? Myślę, że nie trzeba…

Za ciosem

Półtora tygodnia później SWINGOUT.PL zorganizowało pierwsze w Polsce, poprowadzone właśnie przez Davida i Annę, warsztaty Balboa

Pierwsze warsztaty Balboa w Warszawie

Uczestnicy pierwszych warsztatów Balboa w Warszawie, zorganizowanych przez SWINGOUT.PL. Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć pełną galerię.

…zaś po kolejnych dwóch tygodniach, w Maradkach, na pierwszym letnim obozie Swingout Summer, Balboa uczyli nas Bjoern Wider i Claudia Melga – szwajcarsko-niemiecka para instruktorów mieszkających wówczas w Krakowie.

O tym, jak było przeczytać możecie TUTAJ.

Lipiec 2012 roku należał do Balboa. Zdecydowanie!

Lollies na scenie!

Kolejne warsztaty Balboa odbyły się „dopiero” po roku. W czerwcu 2013, podczas pierwszego Warsaw Lindy Hop Exchange, znów uczył nas Bjoern. Tym razem partnerowała mu Daniela Seyfarth.

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię Warsaw Lindy Hop Exchange

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię Warsaw Lindy Hop Exchange 2013.

Nie oznacza to jednak, że w międzyczasie nic nie robiliśmy. O, nie! Kasia i Michał dorzucili szczyptę Balboa do naszej pierwszej szkolnej choreografii, przygotowanej specjalnie na WLHX 2013. Była harówa, była trema i było takie przyjęcie, że DZiKa o mało nie rozsadziło!

Shuffling at the Radisson

Równolegle, we wtorki, odbywały się potańcówki Swing at the Radisson. Organizowane były przez Marka Shepherda i odbywały się w hotelowej restauracji. Co dwa tygodnie, jakoś od lutego 2012 do końca 2013, spotykało się tam wyjątkowe grono osób: band Marka, rozmiłowani w jazzie melomani pokolenia naszych rodziców i dziadków (Ekipo Starej Stodoły, pozdrawiamy!), nasza głodna tańca paczka i lawirujący miedzy tym wszystkim kelnerki i kelnerzy. Muzycy mieli w repertuarze kilka naprawdę szybkich kawałków. W połączeniu z niewielkim parkietem, otoczonym ściśle ustawionymi fotelami klubowymi i stolikami, oraz naszymi umiejętnościami nienadążającymi jeszcze za rozsadzającym nas entuzjazmem, tworzyło to wszystko okoliczności, w których cudem wyłącznie udawało się nam wszystkim unikać kolizji podczas swingoutów. W tej sytuacji pojawienie się w naszym życiu Balboa było prawdziwym uśmiechem losu. Powierzchnio oszczędne, eleganckie, szybkie. I wymarzone na śliską podłogę… Z tej drogi nie było już odwrotu.

Się dzieje, dzieje się!

W 2013 roku mogliśmy uczyć się Balboa w Polsce jeszcze trzy razy: w sierpniu w Krakowie, pod okiem Bjoerna i Danieli, a potem znów w Warszawie, na warsztatach organizowanych przez nasze Studio. Warsztaty wrześniowe poprowadził David wraz z partnerującą mu Gosią Aniołkowską – było to balboszkowo-bluesowe zakończenie lata. Ciekawostką jest fakt, że partnerką Davida podczas warsztatów Bluesa była… Dominika – wówczas Rybka, obecnie Karmel, która dziś wraz z mężem zaprzedała duszę Balboa.

Warsztaty Balboa w Warszawie

Warsztaty Balboa w Warszawie. Na zdjęciu David Tritel i Gosia Aniołkowska. Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć pełną galerię.

Link do wydarzenia FB – TUTAJ, TU natomiast znajdziecie krótką relację z warsztatów i towarzyszącej im imprezy w Cudzie nad Wisłą.

A w listopadzie… W listopadzie odbył się pierwszy polski festiwal poświęcony w stu procentach Balboa: Warsaw Balboa Weekend. Tak, tak właśnie się nazywał. W ramach festiwalu odbyły się trzy imprezy: w Sztukach&Sztuczkach, Skwerze oraz DZiKu, a także warsztaty, prowadzone przez dwie znane nam już pary: Bjoerna i Danielę oraz Davida i Gosię.

Balboa w Sztuki i Sztuczki w Warszawie

Warsaw Balboa Weekend – impreza w Sztuki i Sztuczki. Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć pełną galerię.

David i Gosia podczas Warsaw Balboa Weekend

Bjoern i Daniela podczas Warsaw Balboa Weekend.

David i Gosia oraz Bjoern i Daniela podczas Warsaw Balboa Weekend. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć pełną galerię.

I tym oto sposobem w ciągu półtora roku nasza szkoła zorganizowała nam pięć (!) okazji do uczenia się Balboa. W międzyczasie miało zaś miejsce zdarzenie, które sprawiło, że moje skutecznie rozbudzane zainteresowanie Balboa nabrało rumieńców… ale o tym już w kolejnej notce!

Zdjęcie tytułowe: Vilija Graužinytė

Autor: Dorota Wójcikiewicz

Zakochana w Balboa. Jeden z pomysłodawców i głównych organizatorów Cold Moon Bal – pierwszego międzynarodowego festiwalu tego tańca w Polsce. Wraz z mężem Michałem związani ze Studiem Tańca Swingowego SWINGOUT.PL od 2011 roku. Współlokatorka pięciu kotów.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 1 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL