Pięć lat Lindy Hop w Warszawie!

Czas leci jak szalony. Jeszcze niedawno jechaliśmy z Kasią na nasze pierwsze warsztaty Lindy Hop, organizowaliśmy pierwsze zajęcia, organizowaliśmy pierwszy międzynarodowy festiwal, pierwszy obóz taneczny… Zanim się obejrzeliśmy – minęło 5 lat istnienia Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL, a co za tym idzie – 5 lat Lindy Hop w Warszawie.

Urodziny świętowaliśmy 15 lutego w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu 60a – w klubie, w którym od wakacji organizujemy nasze comiesięczne potańcówki Swing w Skwerze.

Imprezę otwierała kilkunastominutowa prezentacja, którą przygotowaliśmy, aby przybliżyć wszystkim gościom historię Studia. Jeśli jesteście zainteresowani tym, skąd Lindy Hop wziął się w Warszawie, jak na początku nazywał się SWINGOUT.PL, kto stał za pierwszymi w Warszawie imprezami Lindy Hop z muzyką na żywo, kto był instruktorem pierwszego międzynarodowego festiwalu w stolicy, gdzie odbywały się nasze kolejne potańcówki… żałujcie, że Was nie było na naszych urodzinach! Prezentacja była również okazją do wyróżnienia osób, które najmocniej zaangażowane były w naszą działalność oraz w rozwój Lindy Hop w Warszawie.

Drugą część imprezy stanowiła część artystyczną, w której zaprezentowały się wszystkie nasze grupy zaawansowania, grupa choreograficzna oraz goście, którzy zdecydowali się  swój występ ofiarować nam w prezencie. Szczególnie dumni byliśmy z naszej grupy początkującej! Niektóre z osób w niej tańczących dołączyły do nas miesiąc przed występem i zastanawialiśmy się, czy odważą się wystąpić publicznie. Odważą? Dawno nie widzieliśmy takiego zaangażowania w zajęcia i występ! Byliście świetni, dziękujemy!

Pokaz grupy początkującej SWINGOUT.PL

Pokaz grupy początkującej SWINGOUT.PL. Fot. Michał Kawka

Podczas naszych pierwszych warsztatów Lindy Hop w 2005 roku, w szwedzkim miasteczku Herrang poznaliśmy niezwykłą osobę, której optymizm, entuzjazm, miłość do tańca i ludzi sprawiały, że uśmiech nie schodził z twarzy wszystkich, którzy przebywali w pobliżu. Frankiego Manninga nie ma z nami już od kilku lat, przetrwał jednak duch tańca, który tak kochał. W tym roku jedni z jego pierwszych europejskich uczniów – Lenart Westerlund i Ewa Burak ze Szwecji stworzyli z ulubionych elementów tanecznych Frankiego krótką choreografię, którą nagrali i umieścili na YouTube, zachęcając globalną społeczność tancerzy Lindy Hop do tworzenia jej lokalnych wersji. Jaki był odzew, przekonać się możecie na na stronie www.frankiesbirthday.com, gdzie znajdziecie również filmik, który nagraliśmy w maju zeszłego roku w Warszawie.

Frankie Manning w każde zajęcia wkładał całe serce, szczególną wagę przykładał jednak do lekcji z początkującymi tancerzami. Dlatego też tę właśnie choreografię wybraliśmy jako prezentację naszej najmłodszej stażem grupy – ponieważ znajdują się na samym początku swojej swingowej przygody. Dokładnie tak samo, jak my, kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy Frankiego.

Frankie Manning, Kasia i Michał

Stare dzieje. Herrang 2005. Od lewej: Michał, Chazz Young, Kasia i Frankie Manning.

Grupa 2 i 3 (początkująca plus i średniozaawansowana) zaprezentowały się w jednej, wspólnej choreografii. Grupy pracowały nad swoimi występami oddzielnie, podczas kilku kolejnych zajęć w styczniu i lutym. Aby je połączyć musiało nam wystarczyć niespełna pół godziny. Na szczęście wszystko się udało i obie grupy dosłownie rozpaliły parkiet, na koniec porywając do wspólnej zabawy również widzów.

_DSC5104ND300Występ grupy początkującej "plus" SWINGOUT.PL

Występ grupy początkującej “plus” SWINGOUT.PL. Fot. Michał Kawka

Grupa średniozaawansowana w drugiej części choreografii. Fot. Michał Kawka

Grupa średniozaawansowana w drugiej części choreografii. Fot. Michał Kawka

W dwóch choreografiach zaprezentowała się również reprezentacja SWINGOUT.PL. Obie powstały w zeszłym roku – pierwsza z okazji organizowanego przez Studio Warsaw Lindy Hop Exchange, drugą tańczyliśmy na głównej imprezie festiwalu Dragon Swing w Krakowie. Powstanie tej grupy jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju naszej szkoły, a dodatkowo dla nas ogromną radością jest praca z tak zaangażowanymi, radosnymi i utalentowanymi tancerzami!

Pokaz grupy choreograficznej SWINGOUT.PL

Pokaz grupy choreograficznej SWINGOUT.PL. Fot. Michał Kawka

To jednak nie koniec tanecznych atrakcji! Specjalnie dla nas tego wieczoru wystąpiły dwie bardzo bliskie nam osoby: Jacek Mieczkowski i Anula Kołakowska. Jacka przedstawiać właściwie nie trzeba – jeden z pierwszych propagatorów stepowania w Polsce, trzykrotny zwycięzca Konkursu Rock and Rolla im. Billa Haleya w Stodole – obecnie od lat sędzia tego konkursu, jedna z osób, której Lindy Hop grał w duszy, zanim jeszcze taniec ten na dobre pojawił się w Warszawie… Jacek zaprezentował się nam i tanecznie, i stepująco, i wokalnie!

Jacek Mieczkowski na 5. urodzinach SWINGOUT.PL

Jacek Mieczkowski w swoim żywiole! Fot. Michał Kawka

Anula Kołakowska sprezentowała nam niesamowity pokaz stepowania! Instruktorka warszawskiej szkoły Tip Tap słynie z pełnych energii i radości występów! Parkiet Skweru musieliśmy przykryć płytami, inaczej Anula rozniosłaby go na strzępy! Dziękujemy!

Pokaz stepowania Anuli Kołkowskiej.

Pokaz stepowania Anuli Kołkowskiej. Fot. Michał Kawka

Wszyscy, którzy z tęsknotą wspominają występ Kasi Dybowskiej i Gosi Aniołkowskiej w roli praczek – mieli okazję obejrzeć dziewczyny w nowym, tym razem komediowo-bluesowym wydaniu…

Kasia Dybowska i Gosia Aniołkowska jako bluesowe praczki.

Kasia Dybowska i Gosia Aniołkowska jako bluesowe praczki. Fot. Michał Kawka

Na koniec części artystycznej przewidzieliśmy jedną z większych niespodzianek tego wieczoru… od kilku tygodni spotykaliśmy się wraz z dwójką naszych uczniów – Filipem i Pawłem (gitara i pianino, ja – tarka i kazoo) na próbach, podczas których pracowaliśmy nad krótkim setem utworów, do zagrania na naszych urodzinach. I udało się! Zdecydowaliśmy się na 4 kawałki: Ja-Da, Crazy Rhythm, Yes, Sir! That’s My Baby oraz I Like Pie, I Like Cake. Zaskoczenie publiczności było pełne, tym bardziej, że jakimś cudem, przez te wszystkie tygodnie udało nam się zachować nasze spotkania w tajemnicy. Nieco tremowała obecność na sali tak znakomitych i doświadczonych muzyków oraz znawców jazzu… ale finalnie chyba nawet oni wybaczyli nam drobne potknięcia i zabawa była świetna!

Koncert w naszym wykonaniu...

Filip Górski (gitara) i Paweł Siechowicz (pianino) podczas naszego koncertu… Fot. Michał Kawka

Michał Oblaciński - tarka

… i ja – tarka i kazoo. Fot. Michał Kawka

Potańcówkę otworzył kolejny niesamowity prezent, który otrzymaliśmy z okazji 5. urodzin – tym razem od zespołu The Warsaw Dixielanders! Z Dixielanders współpracowaliśmy przez dłuższy czas w Tygmoncie podczas imprez Jazz Mess. Były to pierwsze w Warszawie potańcówki, na których grany na żywo jazz tradycyjny spotykał się na jednym parkiecie z tancerzami Lindy Hop. Chłopaki zagrali dla nas rewelacyjny set sprawiając, że na parkiecie zrobiło się naprawdę tłoczno. Takiego prezentu się nie spodziewaliśmy, dziękujemy Wam!

The Warsaw Dixialanders i Mark Shepherd

The Warsaw Dixielanders i Mark Shepherd. Fot. Michał Kawka

Razem z zespołem gościnnie wystąpiła kolejna bliska nam bardzo osoba – Mark Shepherd, trębacz, lider bandu Mark Shepherd Swing Quartet with Joanna Morea. Mark zawsze mocno wspierał nasze działania i pomagał nam na wiele sposobów – jego autorstwa jest m.in. jingiel, który rozpoczyna nasze filmy na YouTube. Nie mogło więc zabraknąć go również na naszej imprezie urodzinowej!

Gdy Warsaw Dixielanders, żegnani owacjami zeszli ze sceny, stery imprezy przejął DJ Cpt. Sparky. O Sparkym można spokojnie powiedzieć, że jest ojcem chrzestnym stołecznych potańcówek Lindy Hop. Wraz z nim, wspomnianymi The Warsaw Dixielanders oraz zespołem Blues Fellows kilka lat temu rozpoczęliśmy cykl potańcówek w Tygmoncie, które dla wielu osób były początkiem ich przygody z tańcem swingowym. Obecnie współtworzy z nami comiesięczne potańcówki Zakochaj się w Swingu w Sztuki & Sztuczki przy Szpitalnej 8a.

Przy swingowych dźwiękach płynących z czarnych płyt Sparkiego, na salę wjechał urodzinowy tort, przygotowany oczywiście przez naszą mistrzynię w fachu cukierniczym – Anię Chabracką. Dziesięciokilogramowe pyszne arcydzieło zniknęło w okamgnieniu… ledwo udało nam się go skosztować!

Tort SWINGOUT.PL

Kroimy tort SWINGOUT.PL! Fot. Michał Kawka

To niesamowite, jak dużo wydarzyło się w ciągu zaledwie 5 lat, nie tylko jeśli chodzi o nasze Studio. Lindy Hop powoli wychodzi z ukrycia, polska scena tego tańca zaczyna być zauważana i doceniana w Europie i na świecie. W 2006 roku podczas pobytu w Kijowie na festiwalu Swinglandia z zazdrością słuchałem, jak jeden z organizatorów Andrey Terentyev opowiadał o tamtejszym swingowym środowisku. Widząc moją minę uśmiechnął się i powiedział: “Nie martw się, to idzie jak wirus. Lindy Hop nie da się zatrzymać”. Miał rację. Wirus się rozprzestrzenia. A zatrzymywać go nie mamy zamiaru!

Ostatni rozdział do naszej urodzinowej imprezy dopisali 12 kwietnia nasi niesamowici uczniowie. W samym środku potańcówki SWING W SKWERZE ucichła muzyka i zaproszono nas na dwa ustawione przed prowizorycznym ekranem fotele… istnie prezydencka sala kinowa… To, co zobaczyliśmy kompletnie nas zaskoczyło i wzruszyło. Zobaczcie sami, jaki prezent urodzinowy nam zmajstrowali!

Zobacz pełną galerię zdjęć z 5. urodzin Studia Tańca SWINGOUT.PL >>

5. urodziny Swingout.pl

Uczniowie SWINGOUT.PL. Fot. Michał Kawka

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL