Warsaw Lindy Hop Exchange 2013

Warsaw Lindy Hop Exchange już za nami. Ciężko oddać słowami magiczną atmosferę, która towarzyszyła temu wydarzeniu i ogrom pozytywnej energii, którą wygenerowało. Spróbujmy jednak choć na chwilę wrócić wspomnieniami do weekendu 21-23 czerwca, kiedy to po 1,5 rocznej przerwie, za sprawą Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL międzynarodowy Lindy Hop ponownie zawitał do Warszawy.

Koncepcja imprez typu exchange jest bardzo prosta: zapoznać gości z zagranicy lub innych miast z lokalną sceną Lindy Hop, miejscowymi tancerzami, jazzbandami oraz samym miastem, jego kulturą, historią i niepowtarzalnym klimatem. Najczęściej główną atrakcją imprezy są wieczorne potańcówki, choć często, szczególnie w przypadku rozwijających się scen, wydarzeniu towarzyszą również warsztaty tańca. Ot, taka lindyturystyka. 😉

Warszawa Plac Zamkowy

fot. A. Sroczyński

Na Warsaw Lindy Hop Exchange nie zabrakło żadnego z tych elementów. W sumie Warszawę odwiedzili tancerze z 12 krajów oraz pokaźna ekipa z Krakowa, której serdecznie dziękujemy za przybycie! Co podkreślało wielu uczestników, charakter imprezy oraz dodatkowe atrakcje pozwalały uczestnikom na poznanie się i swobodną rozmowę – czy to podczas imprez, podczas nagrania I Charleston Warsaw, czy podczas zwiedzania Warszawy. Ale po kolei.

Piątek w DZIKU

WLHX otwierała piątkowa impreza w pięknej modernistycznej willi Domu Zabawy i Kultury DZIK na warszawskim Mokotowie. W stylowych, urzekających wnętrzach DZIKa bawiliśmy się przy akompaniamencie doskonale znanego w kręgach warszawskich lindyhoppers – kwartetu Marka Shepherda i Joanny Morei. Zmęczonych tańcem uczestników, ciepły czerwcowy wieczór zachęcał do odpoczynku na przytulnym patio. Wszystkie panie, które nie miały jeszcze sprecyzowanej kreacji na sobotnią noc, mogły skorzystać z oferty obecnych na imprezie Skarbów z Szafy, piękne, ręcznie wykonane dodatki można było kupić natomiast na stoisku Edyty Byrskiej. Z okazji skorzystała sama Jo Hoffberg, która w trakcie imprezy dokonała telefonicznej rezerwacji jednej z par kolczyków!

Piątkowa impreza obfitowała w dodatkowe atrakcje i niespodzianki. Pierwszą z nich była obecność na scenie Magdy Caputy, naszej dobrej krakowskiej znajomej, z zamiłowania kabaretowej aktorki, która jako MC bezkonkurencyjnie poprowadziła tę oraz sobotnią imprezę.

Dla wszystkich uczestników, którym udało się dotrzeć na miejsce nieco wcześniej, instruktorka stepowania – Anula Kołakowska zorganizowała godzinne zajęcia fakultatywne z podstaw tap dance. Niespodzianką wieczoru był występ 5 par ze średniozaawansowanej grupy SWINGOUT.PL, które specjalnie dla przybyłych na WLHX gości przygotowały choreografię Lindy Hop do utworu Just Jivin’ Around Sama Price’a. Oto i ona:

Niedługo później jako szósty instrument w zespole Marka Shepherda wystąpiła instruktorka stepowania Anula Kołakowska, która przeprowadziła kilkuminutową “stukaną rozmowę” z muzykami.

Nie da się jednak ukryć, że szczególnie męska część publiczności z największą niecierpliwością oczekiwała północy, kiedy przygasną światła, a w blasku spotlightu pojawi się olśniewająca Rosjanka, Anna Pavlova ze zmysłowym pokazem burleski.

Anja Pavlova - pokaz burleski na WLHX 2013

Anja Pavlova, fot. M. Kawka

Takiego show Dom Zabawy i Kultury DZiK dawno nie widział. Przy delikatnych dźwiękach Blue Velvet Lany Del Rey Anja uwiodła nas wszystkich i każdego z osobna, co ciekawe, najgłośniejszy aplauz zbierając od zgromadzonych na imprezie pań. Najprawdopodobniej panowie w tym czasie byli myślami zupełnie gdzieś indziej, planując już podróż śladami Anji… choćby na koniec świata!

Intensywna sobota

Sobotnie i niedzielne zajęcia odbywały się w przestronnych i profesjonalnie przygotowanych salach szkoły tańca Salsa Libre przy ulicy Solec 38. Warsztaty prowadziliśmy wspólnie z zaproszoną przez nas z Kopenhagi, polsko-duńską parą – Gosią Wolską i Kuno Rasmussenem. Jak sami podkreślali, WLHX był dla nich debiutem w roli międzynarodowych instruktorów, tym bardziej cieszymy się, że nastąpił on w Polsce, a do tego w Warszawie! Opinie uczestników o sposobie prowadzenia zajęć przez Kuno i Gosię były bardzo pozytywne, mamy więc nadzieję, że wkrótce znów zawitają do Warszawy.

Gosia Wolska i Kuno Rasmussen na WLHX 2013

Gosia Wolska i Kuno Rasmussen, fot. M. Kawka

Po sobotnich warsztatach zaplanowane były zdjęcia do realizowanego przez SWINGOUT.PL projektu I Charleston Warsaw – swojego rodzaju wideoprzewodnika po Warszawie, któremu towarzyszy radosny charleston i porywająca muzyka swingowa. Szczerze mówiąc zastanawialiśmy się, ile osób zdecyduje się wziąć udział w zdjęciach po całonocnym tańcu i kilkugodzinnych, intensywnych warsztatach… Uczestnicy jednak nie zawiedli! Pod Kolumną Zygmunta zgromadziło się ponad 40 gotowych do akcji lindyhoppersów dając popis, jakiego na starówce nie było chyba nigdy. Od Placu Zamkowego po Kamienne Schodki, całe Stare Miasto podziwiało szalonego charlestona w wykonaniu uczestników WLHX.

I Charleston Warsaw na Warsaw Lindy Hop Exchange

I Charleston Warsaw, fot. D. Mazurek (surowa klatka z filmu)

Sobotnia impreza główna planowo miała być plenerową potańcówką, nawiązującą klimatem do przedwojennych dansingów nad Wisłą. Z zaniepokojeniem obserwowaliśmy więc zmieniającą się jak w kalejdoskopie pogodę, która niestety dla tego typu imprez jest kluczowym czynnikiem. Trzy dni przed imprezą, z bólem serca podjęta została decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Cudu nad Wisłą do rezerwowej lokalizacji – śródmiejskiego klubu Huta Warszawa.

Warsaw Lindy Hop Exchange 2013

fot. M. Kawka

Koncert Five O’Clock Orchestra utwierdził nas tylko w przekonaniu, że jeśli chodzi o scenę jazzu tradycyjnego, polskie bandy mogą z powodzeniem konkurować z najlepszymi tego typu zagranicznymi zespołami. Dwukrotni zdobywcy Złotej Tarki niemal roznieśli klub starym, dobrym, mocnym, nowoorleańskim brzmieniem, w mojej opinii deklasując sporą część zespołów, które mieliśmy okazję słyszeć na podobnych festiwalach na świecie.

Five O'Clock Orchestra na Warsaw Lindy Hop Exchange

Five O’Clock Orchestra na Warsaw Lindy Hop Exchange, fot. M. Kawka

Historia FOCO to kawał historii polskiego jazzu tradycyjnego… a sam zespół zasługuje na odrębną notkę na naszym blogu.

Legenda polskiego jazzu na scenie… a za konsolą osoba bardzo ważna dla warszawskiej społeczności Lindy Hop – DJ Cpt. Sparky. To z jego inicjatywy dwa lata temu w Tygmoncie narodził się cykl imprez Jazz Mess, który dla wielu osób stał się początkiem ich swingowej przygody. Mieliśmy zaszczyt współpracować z nim zarówno przy Jazz Mess, jak i przy okazji organizowanego przez nas niecałe dwa lata temu festiwalu Jumpin’ Swing, czy imprez Zakochaj się w Swingu w Klubie Sztuki i Sztuczki. Jego udział w WLHX był więc dla nas oczywisty!

Dj Cpt. Sparky

DJ Cpt. Sparky, fot. M. Kawka

Gwoździem programu sobotniej imprezy był konkurs Lindy Hop, rozgrywany w formule Jack and Jill, polegającej na tańcu z losowo dobranym partnerem. Uczestnicy rywalizowali w eliminacjach oraz w dwóch rundach finałowych – wolnej i szybkiej, którym towarzyszyła muzyka grana na żywo przez Five O’Clock Orchestra. W konkursie zwyciężyła warszawska para – nasz uczeń Darek Nowak i Weronika Kowalska, kolejne miejsca zajęli: Bartek Madej z Krakowa z Nadyą Klementenok z Mińska oraz kolejna para z Warszawy – Michał Kwiatkowski i Monika Mirek. Dla nas największą radością było to, że oprócz Darka wśród finałowych par, znalazły się jeszcze dwie osoby ze Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL – wspomniana Monika Mirek i Gosia Aniołkowska. Jesteśmy z nich bardzo dumni!

Darek Nowak i Weronika Kowalska zwycięzcy konkursu Jack and Jill na WLHX

Zwycięzcy konkursu Jack and Jill, fot. M. Kawka

(Nie)leniwa niedziela

Niedzielne warsztaty rozpoczynały się nieco później, więc była szansa na odespanie całonocnej imprezy. Po zajęciach uczestnicy mieli okazję poznać taniec Balboa podczas dodatkowych zajęć prowadzonych przez Bjoerna Wiedera i Danielę Seyfarth, a także zwiedzić Warszawę pod okiem naszej uroczej przewodniczki – Oli Chabowskiej. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy w DZIKu przy Belwederskiej.

Balboa WLHX

Zajęcia Balboa, fot. M. Kawka

Warsaw Lindy Hop Exchange 2013 był dla nas niesamowitym i bardzo intensywnym przeżyciem – taki maraton nie zdarza się codziennie. Jednak jeszcze tydzień po imprezie napływały do nas miłe słowa od uczestników, co utwierdziło nas w przekonaniu, że nasz wysiłek miał sens, a uczestnicy miło i owocnie spędzili w Warszawie czas. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że kolejne nasze marzenie stało się rzeczywistością… i już teraz zapraszamy na kolejną edycję WLHX, która obędzie się w długi weekend czerwcowy 19-22 czerwca 2014.

Tymczasem szykujemy się już na drugą edycję naszego letniego obozu w Maradkach. Zapraszamy! Więcej informacji: www.swingoutsummer.pl.

Galeria zdjęć:

Zdjęcia z imprezy znajdziecie na naszym profilu na Facebooku:
Imprezy | Zajęcia | I Charleston Warsaw

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 1 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL