Trzy noce szalonych imprez w rytmie swingu, warsztaty tańca lindy hop, pokazy taneczne, konkurs tańca oraz kręcenie ujęć do filmowego projektu I Charleston Warsaw – tych i innych wrażeń nie z tej epoki doświadczyć można będzie w Warszawie już 21-23 czerwca 2013 podczas festiwalu Warsaw Lindy Hop Exchange.
Warsaw Lindy Hop Exchange to nie tylko doskonała okazja dla tancerzy swingowych z Warszawy, Polski i zagranicy do wymiany doświadczeń, umiejętności oraz wspólnej zabawy, ale również szansa na przybliżenie mieszkańcom stolicy tańca, muzyki i klimatu lat trzydziestych XX wieku, czyli amerykańskiej Złotej Ery Swingu.
Podczas wypełnionego klimatycznymi potańcówkami weekendu, polskie jazz bandy przeniosą uczestników wprost na sale balowe nowojorskiego Harlemu, w czasy, gdy na parkiecie królował lindy hop, a na scenach zobaczyć można było legendarnych muzyków: Duke’a Ellingtona, Counta Basiego, Glenna Millera czy Bennego Goodmana.
Sobotnia impreza główna odbędzie się w urzekającym sąsiedztwie królowej polskich rzek i będzie nawiązaniem do tradycji przedwojennych potańcówek na świeżym powietrzu. W nietuzinkowej scenerii Cudu nad Wisłą usłyszymy legendę polskiego jazzu tradycyjnego – Five O’Clock Orchestra, a także będziemy mieli okazję zobaczyć prawdziwe swingowe cuda: konkurs tańca oraz pokazy instruktorów festiwalu Warsaw Lindy Hop Exchange.
Five O’Clock Orchestra
Podczas piątkowej i niedzielnej potańcówki odwiedzimy urokliwe, modernistyczne wnętrza Domu Zabawy i Kultury DZiK przy ulicy Belwederskiej 44a. Do dyspozycji gości oddane zostaną dwie sale, patio oraz taras willi, gdzie będzie można tańczyć lub po prostu posłuchać doskonałej swingowej muzyki granej na żywo przez Mark Shepherd Swing Quartet z Joanną Moreą.
Zarówno zespół Marka Shepherda jak i Anulę Kołakowską zobaczyć będziemy mogli na piątkowej imprezie
Czymże jednak jest muzyka bez tańca? Dla wszystkich miłośników swingowych form tanecznych organizator przygotował 6 godzin warsztatów lindy hop, które poprowadzą Michał Oblaciński i Katarzyna Dybowska z Warszawy oraz Kuno Rasmussen i Małgorzata Wolska z Kopenhagi. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w zajęciach dodatkowych z pokrewnych technik tańca swingowego prowadzonych przez zaproszonych gości: Bjoerna Widera i Danielę Seyfarth (balboa), Anulę Kołakowską (stepowanie) oraz Anję Karavaevą (burleska).
Dla wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do zabawy podczas imprez, a nigdy nie mieli kontaktu z lindy hop, zorganizowane zostaną dwie tury warsztatów z podstaw tego tańca. Zajęcia odbędą się w niedzielę 16 czerwca (rejestracja TUTAJ >>) oraz pierwszego dnia festiwalu w DZiK przy Belwederskiej.
[nggallery id=8]
Po intensywnych zajęciach uczestnicy będą mogli wesprzeć Warszawiaków w oznaczeniu stolicy na swingowej mapie świata, biorąc udział w realizacji kilku ujęć do filmowego projektu I Charleston Warsaw. Ideą projektu jest pokazanie w krótkiej filmowej formie miasta, jako scenerii radosnego, solowego swingowego tańca. Po ukończeniu, film umieszczony zostanie w serwisie YouTube i dołączy do grona innych tego typu produkcji z Krakowa, Berlina, Mińska, Sofii, Tel Avivu czy Kijowa.
Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.