Warszawskie szaleństwo Collegiate Shag!

Collegiate Shag. Nazwa dziwna, przeciętnemu Polakowi mówi tyle, co nic. Przeciętnemu Amerykaninowi również kojarzy się zgoła z czymś zupełnie innym, niż z tańcem… Jak więc to się stało, że rozpętaliśmy w Polsce shagową burzę? Przeczytajcie!

Z Collegiate Shag oraz jego odmianą St. Louis Shag po raz pierwszy na żywo zetknęliśmy w 2013 roku w Nowym Orleanie podczas festiwalu Ultimate Lindy Hop Showdown. Zastanawialiśmy się nawet wtedy, czy byłaby szansa, aby ten szalony taniec zagościł na dobre na naszym polskim podwórku. Coraz dynamiczniej rozwijająca się warszawska scena Lindy Hop, coraz to nowe projekty, pomysły i warsztaty sprawiły, że nasze shagowe marzenia odłożyliśmy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Z perspektywy czasu widzę, że zabrakło wtedy jednego czynnika – grupy ludzi, którzy zmotywowaliby nas do działania, którym Collegiate Shag nie dawałby spać po nocach.

Kilka miesięcy później zostaliśmy zaproszeni na Białoruś, do Mińska, aby poprowadzić warsztaty na tamtejszym festiwalu Minsk Lindy Exchange. Wraz z nami zajęcia prowadzili tam nasi litewscy przyjaciele, Arnas Razgunas i Egle Nemickaite. Okazało się również, że od jakiegoś czasu próbują zaszczepić na Litwie Collegiate Shag i na MLX poprowadzą zajęcia fakultatywne z tego tańca.

Dosłownie dwa tygodnie później na niedzielnym praktisie w DZiKu zwróciła naszą uwagę jedna z par – Paweł Gałązka i Dominika Rybka – którzy tańczyli dużo więcej, niż mogli nauczyć się na godzinnych zajęciach. Okazało się, że sami spotykają się i rozgryzają poszczególne elementy z YouTube. Co więcej, okazało się, że takich wariatów jest więcej!

Wszystkie dotychczasowe inicjatywy SWINGOUT.PL zaczynały się od pasji i miłości do tańca. Nie inaczej było i w tym wypadku. W ostatni weekend sierpnia 2014 zorganizowaliśmy pierwsze w Polsce warsztaty Collegiate Shag!

Trzecia edycja warsztatów Collegiate Shag w Warszawie

Uczestnicy zorganizowanej przez SWINGOUT.PL trzeciej edycji warsztatów Collegiate Shag z Arnasem i Egle w Warszawie. fot. M. Kawka.

Byliśmy mile zaskoczeni, że zarówno pierwsza, jak i dwie kolejne edycje warsztatów (25-26.10.2014 i 31.01-1.02.2015) cieszyły się aż tak dużym zainteresowaniem, ściągając do Warszawy tancerzy z całej Polski. Każdej z edycji towarzyszyła impreza w Skwerze, połączona z pokazem instruktorów i dodatkowymi atrakcjami, jak chociażby koncert naszego klubowego jazz bandu czy pokazy stepowania Tip Tap – szkoły Anuli Kołakowskiej oraz zaproszonych przez nią do Polski instruktorów z Barcelony!

Między kolejnymi wydarzeniami, staraliśmy się korzystać z każdej możliwej okazji, aby propagować Shaga podczas tasterów przed potańcówkami w Skwerze i Karuzeli, na festiwalach Dragon Swing w Krakowie, Amber Swing w Gdańsku oraz sierpniowego letniego obozu SWINGOUT.PL – Swingout Summer, gdzie lekcję pokazową poprowadził Paweł z Dominiką.

Paweł i Dominika - taster Collegiate Shag na Swingout Summer 2014

Paweł i Dominika – taster Collegiate Shag na obozie Swingout Summer 2014. fot. M. Oblaciński.

Gorączka Collegiate Shag w Warszawie i w Polsce nabrała większego rozpędu, niż moglibyśmy sobie wymarzyć. Jesienny festiwal tego tańca w Barcelonie odwiedziło z nami w sumie 25 osób ze SWINGOUT.PL… a w naszych głowach powstał niecny plan zorganizowania festiwalu Collegiate Shag w Stolicy i marzenie o otwarciu regularnych zajęć. Regularne zajęcia prowadzimy we wtorki o godzinie 20:30… a na festiwal zapraszamy już 1-3 maja! Marzenia są po to, aby je spełniać!

Warsaw Collegiate Shag Festival to ostatni element naszych polskich, shagowych puzzli. Specjalnie z myślą o polskich miłośnikach tego tańca zaprosiliśmy do Warszawy jedną z najbardziej rozpoznawanych i kojarzonych z nim par – światowych ambasadorów Collegiate Shag – Stevena Sayera i Chanzie Roettig z Los Angeles.

Wraz z nimi zajęcia poprowadzą “rodzice chrzestni” sceny Collegiate Shag w Polsce – Arnas Razgunas i Egle Nemickaite z Wilna.

Więcej szczegółów i rejestracja już wkrótce.

Ach i wiadomość prawie z ostatniej chwili… Kolejnego powodu do radości i dumy dostarczyła nam Gosia Aniołkowska, jeden z najaktywniejszych członków ekipy SWINGOUT.PL, obecnie mieszkająca w Londynie. Na 10. festiwalu Rock That Swing w Monachium “Gotcha la Boom” reprezentowała Polskę w międzynarodowej grupie tanecznej Euro Shag prowadzonej przez Stevena Sayera i Chanzie Roettig! Wraz ze swoim londyńskim partnerem, Patrickiem O’Malley oraz z tancerzami m.in. z Grecji, Hiszpanii, Wiednia i Litwy dali wspaniały pokaz Collegiate Shag podczas głównej imprezy festiwalu. Zobaczcie sami!


Gosia po lewej stronie, w niebieskiej sukience.

Galeria zdjęć z dotychczasowych warsztatów i imprez towarzyszących:

Warsztaty Collegiate Shag w Warszawie
Warsztaty Collegiate Shag vol. 1
30-31 sierpnia 2014

Zobacz galerię zdjęc z piewszych warsztatów Collegiate Shag z Arnasem i Egle.

Warsztaty Collegiate Shag w Warszawie
Warsztaty Collegiate Shag vol. 2
25-26 października 2014

Druga edycja warsztatów Collegiate Shag z Arnasem i Egle.

Trzecie warsztaty Collegiate Shag w Warszawie
Warsztaty Collegiate Shag vol. 3
31 stycznia – 1 lutego 2015

Trzecia edycja weekendowych warsztatów Collegiate Shag z Arnasem i Egle.

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 1 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL