Wasa Swing Festival 2011

Przez ostatnie kilka tygodni pisałem niewiele – nie oznacza to jednak, że nic się nie działo! Wręcz przeciwnie. Za nami dwa niezapomniane wydarzenia związane ze swingiem i Lindy Hop – warsztaty Harlem 2011 w Wilnie oraz Wasa Swing Festival w Warszawie.

Wasa Swing Festival to przedsięwzięcie zorganizowane 5 czerwca z okazji Narodowego Dnia Szwecji przez Romana Kurowskiego i Bo Jonsson. W koncercie wzięli udział doskonali zagraniczni i polscy artyści muzyki jazzowej m.in. Toots Thielemans, Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski oraz rewelacyjna orkiestra swingowa Roger Berg Big Band z Malmo.

Z mojej perspektywy największym wydarzeniem było jednak to, że na festiwalu pojawić miały się dwie pary z Harlem Hot Shots – grupy tanecznej zrzeszającej jednych z najlepszych tancerzy Lindy Hop na świecie! Przy okazji uczestnictwa w Wasa Swing Festival, Rikard Ekstrand i Jenny Deurell zgodzili się poprowadzić dwudniowe, weekendowe warsztaty dla polskich miłośników tańca swingowego.

Tuż przed koncertem otrzymaliśmy informację o odwołaniu przyjazdu przez Harlem Hot Shots. Dla nas wiązało się to nie tylko z odwołaniem zaplanowanych na weekend warsztatów. Okazało się również, ze mamy niecałe 3 dni, aby przygotować się do występu w Sali Kongresowej… Taka szansa mogła się już nigdy nie powtórzyć!

Sytuacja ta oznaczała również nieco przyspieszony debiut pierwszej polskiej grupy pokazowej Lindy Hop – The Swing Alliance, w składzie: Michał Kwiatkowski, Paweł Struk, Michał Oblaciński, Weronika Kowalska, Ania Milczarek, Katarzyna Dybowska oraz Ania Makselan. Wybraliśmy jedną z najbardziej energetycznych i porywających aranżacji Roger Berg Big Band – utwór Carioca. Co z tego wyszło, oceńcie sami!

Nigdy jeszcze nie bawiliśmy się tańcem tak bardzo, jak podczas tego wyjścia. Roger Berg Big Band zagrał Cariocę tak, że po kilku taktach nasze umysły przestały nadążać za nogami, a my marzyliśmy, aby utwór trwał wiecznie. To była naprawdę magiczna chwila!

Swing Alliance - pokaz Lindy Hop na Wasa Swing Festival

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wnieśli do niej tę szczyptę czarów: ekipie The Swing Alliance, z którą praca nawet w takim tempie była czystą przyjemnością; organizatorom koncertu – za szansę jaką otrzymaliśmy i zaufanie, jakim nas obdarzyli; wspaniałej publiczności, która pomimo tylu gwiazd dojrzała radość i szczerość naszego tańca, nagradzając nas brawami. Specjalne podziękowania należą się jednak przede wszystkim Rogerowi Bergowi i jego genialnym muzykom, którzy obdarowali nas zastrzykiem energii tak pozytywnej, że wystarczy nam jej na kolejne kilka miesięcy!

Keep swingin’!

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o festiwalu, zapraszamy serdecznie na bloga Rafała Garszczyńskiego, dziennikarza Radia Jazz. Znajdziecie tam relację z wydarzenia, opatrzoną kilkoma bardzo dobrymi zdjęciami >>

Wkrótce relacja z majowego obozu Lindy Hop w Wilnie – Harlem 2011!

Autor: Michał Oblaciński

Instruktor Lindy Hop oraz Collegiate Shag. Organizator Warsaw Collegiate Shag Festival oraz innych imprez propagujących taniec i muzykę swingową w kraju i zagranicą. Założyciel sceny Lindy Hop w Warszawie oraz Studia Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Print
  • email
Comments ( 1 )

Post comment

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

© 2017 Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL